kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
26 Ocak 2009, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Varyap, çevreci konutla daha az karbon salacak

DİLEK TAŞ
25.01.2009
Varyap, Batı Ataşehir'de nisanda başlayacağı 1700 konutluk projesinde düşük maliyetle ekolojik lüks konut yapacak. Projenin mimarı ABD'li RMJM olacak..
Emlak Konut GYO'nun Batı Ataşehir'deki son arsasını geçen yıl 338 milyon TL'ye alan Varlıbaş Holding bünyesindeki Varyap İnşaat, bölgede planladığı konut- otel ve işyeri projesine krize rağmen nisan ayında başlıyor. Varyap Center olarak adlandırılan proje 1700 konuttan oluşacak, içerisinde 5 yıldızlı otel, iş merkezi ve ticaret alanları ile sosyal donatı alanlarının bulunacak. Proje için aralarında İtalyan, İngiltere ve ABD'den mimarlık şirketlerini yarıştıran Varyap ABD'li RMJM şirketinde karar kıldı. Projede Türk Dome Mimarlık da görev alacak. RMJM'nin en önemli özelliği ise farklı tasarımları ve yeşil binaları.

KARBON SALIMI DÜŞÜK EV
Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, projenin karbon salımını en az seviyeye indiren ekolojik binalardan oluşacağını kaydetti. Varlıbaş , proje için "Şu ana kadar hiç uygulanmayan dünyada yeni yapılmaya başlayan herkesin örnek alacağı bir proje olacak" dedi Ancak proje halen dizayn aşamasında olduğundan daha fazla bilgi vermekten çekindi. Varlıbaş binaların ekolojik olması kadar düşük maliyetli de olacağını belirtti. Varlıbaş, "Piyasadaki malzeme fiyatlarının uygun pozisyonda olmasından yararlanarak mevcut projelerimiz daha uygun fiyatlarla daha uygun şartlarla yapmak için bir fırsat olarak görüyoruz." dedi. Varlıbaş, Ataşehir'deki finans merkezine komşu olacak lüks proje ile bölgedeki standartları yukarı çekmek istediklerini kaydetti. Proje ile kriz döneminde bin 500-3 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını kaydeden Varlıbaş, " Hedefleri küçültme değil yapabildiğimiz kadar çok iş yapma zamanı' dedi.

1 MİLYAR DOLAR
Toplam 107 bin m2'lik alana yayılı olan projenin yüzde 90'ı yeşil alandan oluşacak. Sadece 10 bin m2'lik alan binalarda kullanılacak. 1700 konuttan oluşacak bölümün dışında 50 bin m2 kiralık alana sahip bir iş merkezi ile işletmesi uluslararası bir markaya verilecek 5 yıldızlı otel de proje kapsamında yer alacak. Varlıbaş, projenin yatırım tutarının 200 milyon dolar olacağını ancak arsa maliyeti ve hasılat payı gibi diğer unsurlarla birlikte projenin toplam finansal büyüklüğünün 1 milyar doları geçeceğini kaydetti.