kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
26 Aralık 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Kürtçe TV test yayınında: Osmanlı'daki gibiyiz

Hazal ATEŞ /ANKARA
26.12.2008
TRT'nin Kürtçe televizyonu TRT-6, dün akşam "aynı göğün altında" sloganıyla test yayınına başladı. Kanal, 1 Ocak'tan itibaren 24 saat yayın yapacak..
Uzun yıllardır tartışılan "Kürtçe televizyonu" nihayet start aldı. Kürtçe yayın için oluşturulan TRT-6 dün akşam test yayınına başlarken, jenerikte verilen ilk mesaj ise "Devlet Kürt dili ve kimliğini tanıyor. Biz aynı Osmanlı'daki gibiyiz" oldu. Yayın, Kürt sanatçı Rojin'in türküleri ve "Aynı göğün altında" sloganı ile başladı. 1 Ocak'- tan itibaren 24 saat yayın yapacak TRT-6, aile kanalı olacak. TRT, Kürtçe yayın için ilk test denemesini dün saat 18.30'da gerçekleştirdi. SABAH, devlet eliyle yapılan ilk Kürtçe yayını kanalın Koordinatörü Sinan İlhan'ın odasından izledi. Kurmançi lehçesiyle yapılan ilk test yayını İstiklal Marşı ile başlarken, jenerikte 1 Ocak 2009'da yayına girecek belgesel, spor, sinema, kültür programlarının tanıtımı yapıldı. Ardından mikrafonlar, Kürt yazar ve aydınlarla vatandaşlara tutularak görüşleri alındı. TRT yetkilileri ise kanalın haber değil aile kanalı olacağını belirterek "Diziler dublajla Kürtçe verilecek. Programlarda Türkçe konuşulsa bile Kürtçe seslendirme yapılacak" dedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN ONAY
Öte yandan, geçtiğimiz yıllarda Irak heyetinde bölgesel yönetimin İçişleri Bakanı Kerim Sincari'yi bile son anda uçaktan indirten Dışişleri Bakanlığı, Irak Başbakanı Nuri Maliki'yle önceki gün Ankara'ya gelen "Kürdi TV" temsilcilerine izin verdi. 38 kişilik heyet listesini önce Dışişlerinin onayından geçti.