kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
26 Aralık 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İşte memurların 2009 zam oranı

Giriş Saati : 26.12.2008 12:50
Güncelleme : 26.12.2008 17:14
Yeni Haber
Kamu personeline Ocak 2009'da yüzde 4, Temmuz 2009'da yüzde 4.5 zam öngören madde, Bütçe görüşmelerinde kabul edildi...
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AK Parti Hükümetlerinin hesabını iyi yaptığını belirterek, ''Hesabına, kitabına dikkat etmeyenler duvara tosluyor. Bunu önceden gördük'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının maddelerinin görüşmelerine devam edildi.

CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, personelin kamuya yükünün fazla olduğundan yakınıldığını ancak kamuda kadrolaşma için yoğun çaba harcandığını ileri sürdü.

Finlandiya'da nüfusun yüzde 10.4'ü, Kanada'da yüzde 8.1'i, ABD'de yüzde 7.5'inin kamuda çalıştığını savunan Barış, Türkiye'de kamuda çalışanların fazla olmadığını söyledi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2009 bütçesinin bir önceki bütçeye oranla gelirinin yüzde 21, buna karşın giderinin yüzde 18 arttığını iddia etti.

Bütçede büyüme hedefinin yüzde 4, enflasyon hedefinin yüzde 7 olmasının öngörüldüğünü belirten Akçay, ''Bütçe, çıkmadan iflas etmiştir'' dedi.

Akçay, bütçeden kamu personeline ayrılan yapın yüzde 21.9'dan yüzde 21.8'e düşürüldüğünü, bu rakamların personel gelirlerinde iyileşme olmayacağı anlamına geldiğini ifade etti.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, AK Parti'nin 6 yıldır uyguladığı politikalar sonucu çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmediğini, alım gücünün arttırıldığını söyledi.

''AYAĞINIZI YORGANINIZA GÖRE UZATIRSANIZ...''

Maliye Bakanı Unakıtan, madde üzerinde soruları cevaplandırdı. AK Parti hükümetlerinin hesabına ve bütçeye çok dikkat ettiğini vurgulayan Unakıtan, ''Hesabına kitabına dikkat etmeyenler duvara tosluyor. Bunu önceden gördük. Gidip batağa batıyorlardı'' dedi.
Kamu maliyesinin hesabını iyi yaptıklarını belirten Unakıtan, şunları söyledi:

''Bütçenin disiplinini sağladık. Bütçe açıklarını azalttık. Bütçe açığı konusunda, birçok Avrupa ülkesinin önüne geçtik. Hükümetin en önemli politikaları mali konular oldu. Bunun sonunda enflasyon düştü. Dünyada fırtına kopuyor, OECD ülkelerinde işsiz sayısı 10 milyonu aştı. Halen farkında değilsiniz.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız, kolay kolay sıkıntı görmezsiniz. Faizler, döviz kuru düşüyor. Biz bu hesaplamaları iyi yaptığımız için bugünlere geldik. Ekonomiyi uçurumun kenarından alıp, buraya getirdik. Milletin hayrına işler yapıyoruz.''

''DEVLETİ ADAM GİBİ YÖNETECEKSİNİZ''

Unakıtan, bütçede dün yapılan değişiklikle giderlerden azaltılan yaklaşık 3 milyar YTL'nin kamu personeline verilmesinin düşünülüp düşünülmediğine ilişkin soruyu da cevaplandırdı.

Unakıtan, ''Devlet kapısı iş bulma kapısı değil. Onlar eskide kaldı. Seçim kazanma kapısı haline getirilmişti. Binlerce adam alındı, milletin sırtına yük getirildi. Lüzumlu lüzumsuz adam doldurursanız, bunların maaşlarını vergiden karşılarsınız. Vergilerin toplandığı adamlara yazık değil mi? İşe yaramayan ürünleri aldık, yakılan tütünleri aldık devlete yük getirdik. Devlete ne kadar adam lazım... Şimdi e-devlet projesi uygulanmaya başlandı. 10 adamın yapacağı iş, internet üzerinden yapılıyor, neden fazladan adam alalım. En kolay, en popülist iş; devlete neden adam almıyorsunuz? Devleti adam gibi yöneteceksiniz, işi bileceksiniz'' diye konuştu.

2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının 21. maddesi kabul edildi. Bu maddeyle kamu personeline Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'da ise yüzde 4.5 zam yapılması öngörülüyor.

CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonomik krizin ''psikolojik'' olduğuna ve ''doktorun hastasına öleceksin'' dememesi gerektiğine ilişkin sözlerine değindi. Kendisinin doktor olduğunu anımsatan Arslan, ''Bir doktorun yapacağı en kötü şey, kötü durumdaki hastasına 'sen sağlamsın' demesidir. Bu, o hastayı öldürmek anlamına gelir'' dedi.

2009 bütçesinin IMF'nin gölgesinde hazırlandığını ve Türkiye gerçekleriyle uyuşmadığını öne süren Arslan, ''(Veririm odunu, kömürü, bulguru, makarnayı, alırım oyu) demek yerine KPSS'den 80 alan çocuklara iş versen daha iyi değil mi?'' diye sordu.

AA