kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
19 Aralık 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Emlak Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Yeni hayatlarına ilk 'adım' 10 gün sonra

Pervin METİN - Recai KÖMÜR - Ercan TAŞIR
18.12.2008
Ağrı'da elektriğe kapılıp kol ve bacaklarını kaybeden 2 kuzen, uçakla tedavi için İstanbul'a getirildi. Kuzenlere 10 gün sonra protez takılacak..
Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde hayvan otlatırken sarkan elektrik teline çarpması sonucu yanarak kollarını ve ayaklarını kaybeden 12 yaşındaki Barış ve 11 yaşındaki kuzeni Mehmet'in kaderi, SABAH'ın haberiyle değişti. Tüm Türkiye'nin gözlerini buğulandıran iki çocuğun masraflarını Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Başkanı Işınsu Kestelli üstlendi. Ağrılı iki kuzen önceki akşam hayatlarında ilk kez bindikleri uçakla tedavi için İstanbul'a getirildi. THY'nin tarifeli uçağıyla, babaları Ahmet ve Mehmet İlhan'ın'ın refakatinde önceki akşam saat 18.10'da Ağrı'dan İstanbul'a gelen çocukların yüzündeki şaşkınlık ve mutluluk, uçaktan tekerlekli sandalyelerle indirildikleri sırada yüzlerinden okunuyordu.

KAPIDA KARŞILANDILAR
Çocuklar daha sonra babalarının kucağında minibüse bindirilerek Zeytinburnu'ndaki bir otele yerleştirildi. Bir gece otelde dinlenen çocuklar, genel bakımlarının yapılıp, yaralarının iyileştirilmesi için dün sabah İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir ambulansla Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Ambulansla getirilen kuzenler, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi doktor ve hemşireleri tarafından kapıda karşılandı. Çocukların yüzüne, belki endişeden belki de son 4 ayda çektikleri onca sıkıntının getirdiği yorgunluktan henüz tam bir gülümseme oturmadı belki. Ancak, yatağa bağlı oğulları için bir umut ışığı doğmasının sevincini yaşayan iki babanın heyecanı konuşmakta zorluk çekmelerinden belli oluyordu: "Sanki bir rüyada gibiyiz. 4 ay önce çocuklarımızın kolları ve bacakları kesildiğinde dünyamız yıkılmıştı. Bir haber hepimiz için umut ışığı yaktı."

'EN ÇOK ANNEMİ ÖZLEDİM'
Annesini ve Ağrı'yı şimdiden özlediğini söyleyen Barış'ın en büyük hayali ise arkadaşlarıyla yeniden futbol oynayabilmek ve ikinci sınıftayken bırakmak zorunda kaldığı okuluna devam edebilmek. Annesinin de İstanbul'a gelmesini istediğini söyleyen Barış, "Ağrı'da kalıp kardeşlerime bakması gerektiği için gelemedi. Annemin yanına yürüyerek gitmeyi hayal ediyorum" diye konuşuyor. Hastanede 10 gün boyunca kalacakları odalarına yerleştirilen çocukların protez kol ve bacakları ise, bu sürecin ardından Marmara Üniversitesi Hastanesi Protez Merkezi'nde takılacak. Bu 10 günün sonunda da yeniden yürümeleri mümkün olacak.
Haberin fotoğrafları