kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
19 Aralık 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

'İşte kapı, işte bilet'

Giriş Saati : 19.12.2008 14:04
Güncelleme : 19.12.2008 21:30
Yeni Haber
Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekilişi için geri sayım başlarken, Piyango İdaresi tarihindeki ilginç olayları kamuoyuyla paylaşıyor.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1963 yılındaki yılbaşı özel çekilişi için bilet alan İstanbullu bir vatandaş, bileti kaybolmaması için odasının kapısına yapıştırdı. Büyük ikramiyenin 2 milyon TL olarak belirlendiği çekilişte vatandaşın onda birlik biletine 10 lira ödediği belirtilen açıklamada, olayın devamı şöyle anlatıldı:

''Çekiliş günü gelir, küreler döner, kazanan numaralar belli olur. İkramiye listelerini kontrol eden vatandaş, büyük ikramiyeyi kazandığını görerek sevinçten havalara uçar. Payına düşen 200 bin lira o devirde büyük paradır. Piyangonun biletin yırtılması halinde ödeme yapmayacağını bilen bu vatandaş, biletin yapıştırıldığı oda kapısını özenle söktürür. Daha sonra da bir hamalın sırtına yükleyerek, karlı bir kış gününde Milli Piyango Bahçekapı Şubesi'nin yolunu tutar. Şube kapılarını da 'Aman dikkat,
destur, açılın' diyerek açtıran vatandaş, kendisini karşılayan görevlilere, 'İşte kapı, işte bilet' der.

O zamana kadar birçok ikramiye ödeyen Bahçekapı Şubesi görevlileri, hayatlarında ikramiyeli biletin kapı ile getirildiğine ilk kez tanık olmaktadır. İkramiyenin ödenmesi için biletin incelenmesi ve arka yüzünün kontrol edilmesi gerekmektedir. Talihlinin 'Aman dikkat edin, bilet yırtılırsa paralar da gider' uyarıları eşliğinde bilet sıcak suyla yumuşatılır, daha sonra da dikkatlice kapıdan sökülür. Bu sırada oldukça heyecanlı dakikalar geçiren vatandaş da, bileti yırtılmadan çıkarıldığı için rahat bir nefes alır.

Biletin arkasının görevlilerce kontrol edilmesinin ardından 200 bin liralık büyük ikramiye talihliye ödenir.''

(İHA)