kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Baykal: Kriz kötü yönetiliyor

CİHAN
Giriş Saati : 16.12.2008 17:57
Güncelleme : 16.12.2008 20:34
Yeni Haber
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin bu krizi kötü yönettiğini ve sadece seyrettiğini belirterek, "Türkiye en kısa zamanda IMF'ye başvuracak ve otomatik pilota yönetimi bırakacaktır." dedi.

Baykal, TBMM'de 2009 yılı Mali Bütçesi üzerinde partisinin görüşlerini açıkladı. 2009 yılı bütçesinde büyümenin yüzde 4 olarak öngürülmesine rağmen bu oranın yüzde 2'inin altında olacağının görüldüğünü ifade etti. Baykal, Türkiye'nin ekonomi alanında önceki yıllarda konjöktürden kaynaklanan fırsatları değerlendiremediğini söyledi. Türkiye'nin büyüme hızının düzenli olarak aşağı doğru indiğini ve bu süretçe işsizlikte de kaygı verici şekilde ciddi artış görüldüğünü ifade eden Baykal, ihtilat son dönemde hızlı bir artış gösterirken, ihracatın tıkanma noktasına geldiğini vurguladı.

Baykal, Türkiye'nin altı yıl sonra yeniden IMF'nin kapısında olduğunu söyledi. Baykal, hükümetin milletin ümüğünü sıkmak için IMF'ye ihtiyacı olmadığını, bunu kendisinin de yapabildiğini kaydetti. Türkiye ekonomisinin büyük bir sıkıntı içine girdiğini söyleyen Baykal, Türkiye'nin dövizin bol olduğu dönemi iyi şekilde kullanamadığını belirterek, Türkiye'nin bu dönemde üretime yönelmediğini tüketimi artırdığını, borçlandığını kaydetti. Baykal, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu Orhan Veli Kanık'ın "Beni bu havalar mahvetti" şiirini okuyarak eleştirdi.

Baykal, Türkiye'nin geldiği bu noktanın arkasında ciddi ekonomi politika yanlışlarının olduğunu söyledi. Bu krizin Türkiye'yi çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığına işaret eden Baykal, ekonomik krizle birlikte Türkiye'de çok sayıda fabrikanın kapandığını, bir çoğunun da çok sayıda işçiyi işten çıkardığını söyledi. Türkiye'nin 2001 yılındaki ekonomik krize göre borç stokünün daha az olduğunu belirten Baykal, Türkiye'nin dış şoklara karşı döviz rezervleri bakımından kırılgan bir durumda olduğunu ifade etti. Baykal, 2007 yılında uygalanan seçim ekonomisinden dolayı Türkiye'nin kriz karşısında etkin önlemler almasını güçleştirdiğini öne sürdü. Hükümetin tek başına bu krizden çıkma becerisinin olmadığını söyleyen Baykal, "Türkiye en kısa zamanda IMF'ye başvuracak ve otomatik pilota yönetimi bırakacaktır." dedi. Baykal, hükümetin ekonomi alanındaki başarısızlığını küresel krize sarılarak atlatmak istediğini iddia etti.

Baykal, ekonominin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için yeni bir ekonomik paket önerisinde bulundu. Hazırlanacak pakette alt yapı yatırımlarının artırılması, kamu yatırımlarının milli gelirin yüzde 4'ün altına inmemesi, KDV'de beş puan indirilmesi, ÖTV'nin düşürülmesi, mevduat garantisinin, işsizlik ödeneğinin artırılmasını istedi. Baykal, vatandaşlara yapılan yardımların ayni değil nakti olması gerektiğini de belirtti. Baykal, Türkiye'nin son dönemde ciddi oranda yolsuzluk iddiaları ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Türkiye'de yolsuzlukla ilgili hesabın iktidarlar değiştirildiğinde sorulduğunu hatırlatan Baykal, bu iktidarın da kendisiyle ilgili iddiaları örtbaş ettiğini kaydetti.