kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İstanbul'dan gelen trafik cezaları şaşırttı

Giriş Saati : 15.12.2008 14:41
Güncelleme : 15.12.2008 21:22
Yeni Haber
Samsun'un Bafra ilçesinde otomobilini sıfır kilometre olarak 2005 yılında alan kişi ile otomobiliyle İstanbul'a hiç gitmediğini öne süren vatandaşa, 2004'te İstanbul'da otoyol ve köprülerden ücret ödemeden geçtikleri gerekçesiyle para cezası verildi.

Bafra'nan Hacınabi Mahallesi'nde oturan Metin Şişman (44), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2005 model olan otomobiliyle İstanbul'a hiç gitmediği halde, Karayolları Genel Müdürlüğü 17. Bölge Müdürlüğü Ana Kontrol Merkez Başmühendisliği adresinden kendisine, 2004'te İstanbul'da otoyol ve köprülerden ücret ödemeden geçtiği gerekçisiyle ceza gönderildiğini belirtti.

55 NP 202 plakalı otomobilini 2005 yılında sıfır kilometre olarak aldığını belirten Şişman, ''Ancak, 8 Mayıs 2004 yılında İstanbul'da otoyol ve Boğaziçi Köprüsü'nden ücret ödemeden geçtiğim gerekçesiyle adresime 37.50 YTL para cezası gönderildi. Bu tarihte otomobilim bile yoktu. Ayrıca herhangi bir otomobille de hayatımda hiç İstanbul'a gitmedim. Otomobilimi 2005'te aldığımın belgesi de var. Yasal hakkımı arayacağım'' dedi.

Emirefendi Mahallesi'nde oturan Hasan Sezer (45) ise 55 NL 118 plakalı otomobiliyle hayatında hiç İstanbul'a gitmediğini, adresine gelen 25 YTL'lik cezaya da anlam veremediğini söyledi.

Otomobiliyle 13 Ocak 2004 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ücret ödemeden geçiş yaptığı gerekçesiyle adresine ceza geldiğini kaydeden Sezer, ''Adresimize gelen ceza mektuplarından Bafra'da yaklaşık 100 kişiye daha geldiğini öğrendik. Bu ceza makbuzlarının resmi olup olmadığını da anlayamadık. Ceza ödemesinin Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü Saymanlık Müdürlüğü'nün 351113 No'lu posta çeki hesabına yapılması isteniyor. Hiç İstanbul'a gitmediğimiz halde nasıl oldu anlayamadık'' diye konuştu.

''CEZALAR PLAKALARA YAZILIYOR''

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise otoyollarda ve köprü geçişlerinde gişelerden ücret ödemeden geçen araçların kamera ile plakalarının belirlendiğini ve cezaların plakalara yazıldığını belirttiler.

Yetkililer, araç sahiplerinin daha sonra araçlarını satmaları ve plakalarının da bir başka araca verilmesi durumunda cezaların yeni sahiplerine gönderildiğini söylediler.

Araç sahiplerinin, araçlarını ne zaman aldıkları ve ruhsat bilgilerini cezanın yazıldığı bölgeye dilekçe ile fakslamaları veya göndermeleri durumunda gerekli düzeltmeleri yaptıklarını kaydeden yetkililer, ücret ödemeden geçiş yapan her aracın plaka adresine ceza gönderildiğini ifade ettiler.

(AA)