kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Fortis'in satışı Belçika Hükümeti'ni zora soktu

Giriş Saati : 15.12.2008 11:38
Güncelleme : 15.12.2008 17:55
Yeni Haber
Küresel finansal krizde iflas sınırına gelen Fortis'in, parçalanarak Hollanda ve Fransızlara satışının mahkemece dondurulması, Belçika hükümetini zor durumda bıraktı.

Brüksel temyiz mahkemesi, Fortis'in hükümet müdahalesi ve yönetim kurulu kararıyla satışını dondurarak, her türlü satışın 65 gün içinde yatırımcıların onayına sunulmasına karar verdi.

Bu durumda, Fortis'in ABN Amro bankası dahil Hollanda'daki faaliyetlerinin, 16,8 milyar avroya Hollanda hükümetine satışıyla Belçika, Türkiye, Polonya ve Fransa'daki faaliyetlerinin 14,7 milyar avroya BNP Paribas'a devrinde, 12 Şubat'a kadar Fortis hissedarlarına söz hakkı tanıyacak.
Hissedarlardan onay alınmadan satış işlemlerinin sürdürülmesi halinde, Belçika ve Hollanda hükümetlerinin 5'er milyar avroya kadar tazminat ödemesi öngörülen kararda, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg hükümetlerinin Fortis'i kurtarmak için yaptıkları ilk müdahalede, 11,2 milyar avro sermaye aktarma karşılığında, banka hisselerinin yüzde 49'unu devralmalarının da bilirkişi heyetince incelenmesi istendi.
Forbes dergisinin geçen yılki sıralamasında dünyanın 20'nci büyük şirketi olan Fortis'in hisseleri, son 1 buçuk yılda 30 avrodan 1 avronun altına gerileyerek yatırımcılarını kızdırmıştı.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, ''sürpriz'' mahkeme kararının ardından, izleyecekleri yolu bugün belirleyeceklerini belirterek, Yargıtay'a temyize gidebileceklerinin işaretini verdi.

Maliye Bakanı Didier Rynders ise Fortis'in satışında öncelikli amaçlarının mevduat sahiplerinin ve banka çalışanlarının çıkarlarını korumak olduğunu belirterek en iyisini yaptıklarını ve mahkeme kararına rağmen bu süreci ilerletebileceklerini söyledi.

AA