kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Fed Başkanı Ben Bernanke

Fed'den faiz indirimi bekleniyor

Giriş Saati : 15.12.2008 14:49
Güncelleme : 15.12.2008 19:12
Yeni Haber
ABD ekonomisi derin durgunluğa doğru giderken, ABD Merkez Bankası (Fed) birçok Amerikalının hissettiği ekonomideki gerilemenin etkilerini azaltmak umuduyla gösterge faiz oranını indirmeye hazırlanıyor.

Fed Başkanı Ben Bernanke başkanlığındaki Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gösterge faiz oranıyla ilgili iki gün sürecek toplantısı bugün başlıyor.

Birçok ekonomist Fed'in, yüzde 1 olan gösterge faiz oranını 50 baz puan azaltarak yüzde 0,5'e çekmesini bekliyor. Bazıları ise Fed'in, faiz oranını 75 baz ya da daha fazla azaltarak daha güçlü bir indirime gidebileceğini ifade ediyor.

Piyasa uzmanları gösterge faiz oranında ciddi bir indirimin bile ekonomiyi canlandırmayacağını düşünüyor.

Düşük maliyetli borçlanmayla, insanlar ve iş sahipleri daha fazla harcama yapmaya teşvik edilerek, ekonominin canlandırılması hedefleniyor. Ancak Fed'in şimdiye kadar gösterge faiz oranında yaptığı indirimler ABD'yi geçen yıl aralık ayında girdiği durgunluktan çıkarmada başarılı olamadı.

Sadece kasım ayında 533 bin kişinin işini kaybettiği ABD'de, böylece işsizlik oranı son 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,7'ye çıktı.
Durgunluğun başlamasından bu yana 2 milyon kişi işsiz kalırken, 2010 yılı bahar dönemine kadar 3 milyon kişinin daha işinden olacağı tahmin ediliyor.

Fed'in para politikası organı FOMC, 29 Ekimde yüzde 1,5 olan gösterge faiz oranını yüzde 1'e indirmişti.

AA