kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
8 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Dünyada Kurban Bayramı...

Giriş Saati : 08.12.2008 10:56
Güncelleme : 08.12.2008 23:39
Yeni Haber
Kurban Bayramı tüm yurtta olduğu gibi dünyada da çoşku ve sevinçle kutlanıyor.

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan'da Kurban Bayramı büyük coşku ve sevinçle kutlanıyor. Başkent Bişkek'te sabah erken saatlerinden seccadesini alan binlerce Kırgız Müslüman bayram namazını kılmak için kentin merkez meydanını doldurdu. Genç yetişkin binlerce Müslüman, bayram namazını eda ederek Kurban Bayramı'na kavuşmanın sevincini yaşadı.

Bayram namazına başta Kırgızistan Müftüsü Murataalı Cumanov, Kırgız devletini temsilen Devlet Genel Sekreteri Dosbol Nuruulu, Ombudsman Tursunbek Akun, Kırgızistan Din İşleri Komisyon Başkanı Kanıbek Osmonaliyev, Türkiye'nin Bişkek'teki Din İşleri Müşaviri Şemsettin Ünal, ABD ve Rusya'nın Büyükelçileri katıldı.

MÜFTÜ CUMANOV : "TÜRK KARDEŞLERİMİZ KÖYLERE KADAR KURBAN YARDIMI YAPIYOR"


Bayram namazı öncesi konuşan Müftü Cumanov, Kurban Bayramı ve kurban ibadetinin önemine değinerek tüm Müslümanların bayramını kutladı. Konuşmasında İbrahim peygamberin kıssasını anlatan Cumanov, Allah'ın emirlerini yerine getirirken kayıtsız şartsız teslimiyet ruhuyla hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Cumanov, bayramda yakın akraba ve komşu ziyaretlerinin de aksatılmaması gerektiğini belirtti.

Müftü Cumanov, Kırgızistan'da yaşayan Türk vatandaşlarının her yıl Kurban Bayramı'nda köylere kadar giderek oralarda kurban kesip ihtiyaç sahiplerine yardım ettiklerini kaydetti.

Daha sonra Türkiye adına bir konuşma yapan Din İşleri Müşaviri Ünal ise Kurban Bayramı'nın tüm dünyada büyük bir coşkuyla kutlandığını belirtti. Dini bayramların toplumda sosyal hayatı düzene soktuğunu ifade eden Ünal, Kırgızistan Müslümanlarının Kurban Bayramı'nı kutladı.

ABD ve Rusya'nın Bişkek Büyükelçileri namaz öncesi kutlama konuşması yaptılar.

AFGANİSTAN

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nde (ISAF) görev yapan Türk askeri, Kurban Bayramı coşkusunu Afgan halkıyla birlikte yaşadı.

Sabah saatlerinde Kabil'deki Türk askerlerinin ana karargahı Kamp Doğan'da bayramlaşma töreni düzenlendi. Törende konuşan Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur, toplumsal kaynaşmanın en güzel örneğinin yaşandığı Kurban Bayramı'nda dost ve kardeş ülke Afganistan'da görev yaptıklarını belirterek, Mehmetçiğin 7 yıldır Kabil'de bulunduğunu hatırlattı.

Afgan halkıyla dayanışmanın, Türkiye'nin kurucusu Atatürk ve Afganistan'ın kurucusu Amanullah Han'ın 89 yıl önceki dostluğu ile başladığını vurgulayan Kurmay Albay Sungur, Büyük Önder'in ''Yurtta sulh cihanda sulh'' sözlerini anımsatarak, ''Afgan halkının huzur içinde bayramı geçirmesi için bu ülkede görev yapıyoruz'' dedi.

Konuşmasının ardından Türk askerlerinin tek tek bayramını kutlayan Kurmay Albay Sungur, törene katılan Azerbaycan ve Arnavutluk askerleriyle de ayrı ayrı bayramlaşarak, şeker ikram etti.

MEHMETÇİK BAYRAMDA DA AFGAN HALKIYLA KUCAKLAŞTI

Tören sonrası Kamp Doğan'ın bulunduğu bölgedeki bir camiyi ziyaret eden Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur ve beraberindeki subaylar, Afgan halkı ve çocuklarla bayramlaştı.

Özellikle çocukların büyük ilgisiyle karşılanan Mehmetçik, bayramlarını kutladıkları çocuklara şeker dağıttı. Yaya olarak bölgedeki yerleşim birimlerini dolaşan Türk askerleri, tekrar yürüyerek ana karargaha döndü.

Bu arada, kampın bulunduğu bölgede yaşayan çok sayıda Afgan çocuğun, Türk askerleri ile Türkçe konuşması dikkati çekti.

Türk askerleri tarafından 20 büyükbaş ve 30 küçükbaş olmak üzere toplam 50 kurban kesildiği öğrenilirken, kurban etlerinin bölgedeki 400 aileye dağıtılacağı belirtildi.

Mehmetçik ayrıca bayram nedeniyle 500 aileye de gıda paketleri dağıttı.

PAKİSTAN

Son günlerde Hindistan'ın Mumbai kentindeki terör saldırısının ardından gündeme gelen Pakistan'da halk, tartışmaların uzağında Kurban Bayramı'nın telaşını yaşıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, özellikle güvenlik endişesinin yoğun yaşandığı Pakistan'da halk, bayram için hazırlıklarını son güne kadar sürdürüyor.

Türkiye de dahil olmak üzere İslam dünyasının tamamında bayram bugün başlarken, Pakistan'da hükümet kararıyla bayram 9 Aralık tarihinde kutlanıyor.

Pakistanlılar bir yandan bayram öncesi alışveriş yaparken, bir yandan da tarihi ve dini öneme sahip yapıları ziyaret ediyor.

Pencap eyaletinin başkenti ve 6 milyonu aşkın nüfusuyla Pakistan'ın en kalabalık ikinci şehri olan Lahor'da da bayram telaşı bütün yoğunluğuyla sürüyor.

Hindistan ve Pakistan'ın tarihi içinde önemli bir yere sahip olan Lahor'da halk, 1674 yılında yapılan ve Padişah Camisi olarak da bilinin Badşahi Mescidi'ni ziyaret ediyor.

Etrafı surlarla çevrili ve büyük bir avluya sahip camiye giriş öncesi ayakkabılarını çıkaran Pakistanlılar çıplak ayakla görkemli yapıda geziyor.

Bazı vatandaşlar burada ibadetlerini gerçekleştirirken, bazıları da müze haline getirilen caminin bir bölümünde sergilenen, Hz. Muhammed ve Hz. Ali'ye ait olduğu belirtilen giysi ve yazılardan oluşan ''kutsal emanetleri'' geziyor.

Seyyar satıcıların yoğun olduğu Lahor sokaklarında alışveriş yapan vatandaşlar, bayramlık ihtiyaçlarını 8-30 dolar arasında değişen fiyatlarla karşılayabiliyor.

Ulaşımın yoğunlukla 3 tekerlekli motorlu araçlarla yapıldığı Lahor'da bazı vatandaşlar, bayram için aldıkları kurbanlık hayvanları, bu araçlara bağlayarak evlerine götürürken, ilginç görüntülerin oluşmasına neden oluyor.

Bu arada, bayram öncesi ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı, özellikle başkent İslamabad'a giriş ve çıkışların kontrollü olarak yapıldığı gözlendi.

Hindistan, 171 kişinin ölümüne neden olan saldırılarla Pakistan'ın ilgisi olduğunu ileri sürmüş, olayların ardından bu ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise Pakistan'ın terörizmle savaştaki kararlılığından tatmin olduğunu belirtmişti.

RUSYA

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı namazını kent merkezindeki camide kıldı.

Prospekt Mira caddesindeki camiye gelenler içeriye sığmayınca bir bölümü yağmura rağmen namazlarını dışarıda kıldı ve bu nedenle çevredeki yollar trafiğe kapandı. Çoğunluğunu eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden gelenlerin oluşturduğu Müslümanların bir bölümü yola serdikleri kartonlar üzerinde ibadetlerini yerine getirdi.

İNGİLTERE

İngiltere'deki Türk politikacılar, Pronet adlı sivil toplum kuruluşunun gece onurlarına verdiği bayram yemeğinde bir araya geldi.

Sofra adlı Türk restoranında düzenlenen yemekte, pek çoğu çeşitli belediyelerde meclis üyesi olarak görev yapan Türk politikacılar yaklaşan yeni yılı da kutladı.

Londra'daki belediyelerde meclis üyesi olarak görev yapan Türklerin katıldığı toplantıda, İşçi Partisi, Muhafazakar Parti ve Liberal Demokrat Parti temsilcileri birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar genel olarak İngiltere'deki Türk toplumunun politikaya daha aktif katılmaları çağrısında bulundular. Türk belediye meclis üyeleri, Türk toplumunun nüfusunun giderek arttığına, ancak etkisinin bununla doğru orantılı artmadığına işaret ederken, konumlarını daha da güçlendirmenin politikada yer almakla mümkün olacağını ifade etti.

Geniş bir katılımın olduğu gecede konuşmacılar, Türk toplumunu kendi partilerine katılmaya davet ettiler ve partilerinin Türkiye'nin AB'ye girmesi için tam destek verdiğini vurguladılar.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Müslümanları, Kurban Bayramı namazı için camileri doldurdu.
Başkent Sofya'daki Banya Başı Camisi'nde yüzlerce kişinin katıldığı bayram namazını, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı hacda olduğu için yardımcısı Binali Mümin kıldırdı.

Sofya'nın bu tek camisinde yer yetersizliği nedeniyle yaklaşım 500 kişi namazı avluda kılmak zorunda kaldı.

Mümin, yaptığı açıklamada, Bulgar Müslümanlarının bayrama birlik ve beraberlik içinde girdiklerini söyledi. Mümin, toplumsal barış ve hoşgörü ile dünyadaki tüm Müslümanlara dostluk mesajı veren Bulgaristan Müslümanlarının daha huzurlu bir dünya için dua ettiğini belirtti.

Bulgaristan'da 1200 civarında cami ve mescit bulunuyor. Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı kuzeydoğudaki Razgrad kentinde ibadete açık 97 caminin tümünde bayram namazı kılındığı açıklandı.

Razgrad Bölge Müftüsü Mehmed Alya, bayramın ilk gününde Müslümanların kurban keserek, akraba ziyaretlerinde bulunacaklarını, müftülük tarafından kentte 100 yoksul ve dul kadının ailelerine kurban eti dağıtılacağını açıkladı.

ALMANYA

Kurban Bayramı, Almanya'nın çok sayıdaki kentinde de coşkuyla kutlanıyor. Başkent Berlin'de yaşayan Türk vatandaşları, Bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat da başkentteki en büyük camilerden biri olan Şehitlik Camii'nde vatandaşlarla birlikte namaz kıldı.
Bayram namazından önce vaaz veren Başkonsolosluk Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar, özellikle Bayram günlerinde kırgınlık ve dargınlıkların geride bırakılması ve insanların birbirlerine her konuda yardımcı olması gereğine işaret etti.

Şehitlik Camii imamı Mustafa Aydın, Türkçe hutbe okuduktan sonra Almanca olarak da Kurban Bayramı hakkında bilgi verdi.

Başkonsolos Pulat, namazdan sonra vatandaşlarla bayramlaştı.

Almanya'nın diğer birçok kentinde de Müslümanlar Bayram namazı için camileri doldurdu.

KÖLN'DE BAYRAMLAŞMA

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Schramma, Merkez Camii'ne giderek vatandaşlarla bayramlaştı.

Burada vatandaşlara Türkçe olarak ''Bayramınız kutlu olsun'' diyen Schramma, camiye gelerek cemaatle birlikte olmaktan ve onlarla bayramlaşmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Yeniden inşa edilecek Merkez Camii'ne bundan sonra daha sık geleceğini ifade eden Schramma, ''Bayram vesilesiyle buradan herkese huzur, mutluluk, barış dolu günler diliyorum. Bayramınız kutlu olsun'' dedi.

DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan da Schramma'nın bu mutlu günde yanlarında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan'da 8 Aralık Anayasa Bayramı ile aynı güne denk gelen Kurban Bayramı, ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da binlerce kişi camilerin yetersizliği sebebiyle bayram namazını açık alanlarda kıldı.

Taşkentliler, soğuk havaya rağmen sabahın erken saatlerinde camilere akın etti. Camilerin yetersiz kalması sebebiyle binlerce kişi dışarıda namaza durmak zorunda kaldı.

Cemaat karşısında Taşkent'in en büyük camisi konumunda olan Has İmam Cami'si de yetersiz kaldı. Cami imamı, bayram namazını caminin yanı başındaki geniş meydanda kıldırdı. Yanlarına seccadeleriyle erkenden meydana akın eden insanlar, saatlerce imamın bayram namazı öncesi yaptığı vaazı dinledi. Cemaat daha sonra omuz omuza saf tutarak Bayram namazını kıldı. Meydanı dolduran yediden yetmişe binlerce mümin, namaz sonrasında hep birlikte tekbir ve salâvatlar getirdi. Koca meydan dakikalarca "Allah'u ekber" tekbirleriyle inledi.

Daha sonra okunan Kur'an-ı Kerim'den sonra toplu dua edildi. İmam eşliğinde, ellerini açan Taşkentliler dünya barışı, insanlığın ve Müslümanların huzuru için dua etti.

Cihan'a konuşan kent sakinleri bu sevinçlerini Türk halkının bayramını kutlayarak paylaştı.

Namaz sonrasında dağılın Taşkentlikler cami çevresinde tezgâh açan seyyar satıcılardan çocukları için hediyelik bir şeyler alarak aileleri ile bayramlaşmak üzere evlerinin yolunu tuttu.

FRANSA

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan Müslümanların bayram namazında camiler doldu taştı. Bazı camilerde kalabalık nedeniyle yer bulamayan cemaat için ikinci kez bayram namazı kılındı. Mesaisi olan vatandaşlar ise işe geç kalmamak için yanlarında getirdikleri seccadeleri boş buldukları yerlere sererek bayram namazlarını eda etti. Paris'te yaşayan Türkler de sabahın erken saatlerinde camilerde yer bulabilmek için en yakındaki camilere koştu. Buna rağmen birçok Türk, camilerin dolmuş olmasından dolayı, kılınacak ikinci bayram namazını beklemek zorunda kaldı. Türkler yoğunluklu olarak bayram namazını Türk-İslam Kültür Merkezi Camisi'nde eda ederken, namaz çıkışında birbirleriyle bayramlaştı. Türkler'den bazıları cami avlusunda satılan baklava, kadayıf gibi tatlılardan satın alarak eş ve dostlarıyla bayramlaşmak üzere evlerinin yolunu tuttu. Bazıları da çalışmak üzere işyerlerine gitti. Bu arada başkentte yaşayan Türklerin çoğunluğu Paris'te kurban kesmek yerine memleketlerine velaket vererek kurbanını kestirdi. Bazı Türkler ise, Paris Belediyesi ile bazı banliyölerde belediyelerin Müslümanların kurbanlarını rahatça kesebilmesi için özel olarak tahsis ettiği yerlerde kurbanlarını kestirdi.

HOLLANDA

Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Hollanda'nın Zaandam şehrindeki Sultan Ahmet Camisi, muhteşem bir bayram namazı ve çoşkulu bir bayramlaşmaya sahne oldu. Bayram namazı öncesinde verilen hutbeyi dinleyen gurbetçiler, kılınan namazın ardından önce cami içinde, daha sonra evlerde bayramlaşmak üzere dağıldı. Birçok vatandaş kurban kesim yerlerinde dini vecibelerini ifa ederken, bazı gurbetçiler de kurbanlarını vekalet yoluyla memleketlerinde kestirdi. Hollanda'da kurban kesimlerinin yarın daha da yoğun olması bekleniyor.

İSVEÇ

İsveç'in başkenti Stockholm'ün tek minareli camisi olan Mavi Cami (Fittja) Bayram namazı nedeniyle doldu taştı.

Gurbetçilerin yanı sıra Afgan ve Pakistanlı Müslümanlar da bayram namazlarını Türkler tarafından yaptırılan Mavi Cami'de eda etmeyi tercih etti.

Selçuk mimarisinde inşa edilen ve içindeki mavi çinilerden dolayı bu isimle anılan Mavi Cami'nin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle cemaat avlu dışında namaz kılmak zorunda kaldı.

Bayram namazı sonrasında bir açıklama yapan Stockholm Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Bülent Baloğlu, "Bayramlarımız yüce yaratıcımızın varlığının ve birliğinin ziyadesiyle bilincine erdiğimiz, O'na olan derin imanımız toplu bir zevk ve sevinç yumağına dönüştüğü anlardır. Kalbimizde yaşattığımız, dilimizle sürekli tekrar ettiğimiz tevhid gerçeğinin bizzat eyleme dönüştürüldüğü günlerdir. Böyle günler yardımlaşma ve paylaşma duygularımızın en üst seviyeye tırmandığı günlerdir" dedi.

ÇİN

Türkiye'den 10 bin kilometre uzaklıktaki Çin'de yaşayan Türklerx Kurban Bayramı'nı ud ve ney eşliğinde düzenlenen geceyle kutladı. Pekin'deki Çöl Gülü (Desert Rose) Türk restoranında Türk öğrenciler tarafından organize edilen yemekli geceye ABD'den Çin'den ve Azerbaycan'dan gelen öğrenci ve öğretmenin de yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

Bayram kutlamasına Pekin'de okuyan Türk öğrencilerden solist Nurul Beşer Oğuzoğlu ve udi İsmail Çağan Dilemre'nin Türk sanat müziği sunumu ile Mustafa Affan'ın ney çalması damgasını vurdu. Herkes muhteşem sunumlarla kendinden geçti. Kutlamaya katılanlardan Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Oğuzhan Yurteri, Pekin'deki Türk öğrencilerin Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı yaptıklarını ve organize ettikleri bu güzel geceden dolayı da kendilerini kutladığını belirterek, bu vesileyle herkesin bayramını kutladığını söyledi.
Pekin Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Zülfikar Kılıç ise farklı sunumlarla muhteşem bir kutlamaya tanık olduğunu kaydederek, herkesin bayramını kutladı.

Geceyi organize eden Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi Türk Öğrenci Kulübü Başkanı Engin Uludağ da herkesin bayramını kutlayarak, çok uzaklarda bayramın değerini daha iyi anladıklarını, Türkiye'dekilerin bayramın değerini bilmelerini istedi. Uludağ, bayram vesilesiyle Pekin'de düzenledikleri bu kutlamayla da bir araya gelmekten büyük sevinç duyduklarını dile getirdi. Bu arada Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi'nin düzenlediği futbol turnuvasında Pekin'deki Türk öğrencilerin takımı şampiyon oldu.

Pekin'de Kurban Bayramı yarın başlıyor.
Haberin fotoğrafları