kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Savaş alarmı

01.12.2008
Hindistan, 175 kişiyi öldüren teröristlerin Pakistan'dan geldiğini açıklayıp sınır güvenliğini 'savaş alarmı'na çıkardı. Pakistan bunun üzerine ulusal güvenlik konseyini topladı..
Hindistan'ın ekonomi başkenti Mumbai'deki saldırılar, bölgedeki gerilimi yükseltti. Saldırıların ertesi günü Hindistan Başbakanı, ibreyi Pakistan'a çevirdi. İçişleri Bakan Yardımcısı Shakeel Ahmed, 175 kişinin öldüğü saldırılar için "Doğrudan hükümetin organize ettiğini söylemiyoruz" dese de "Teröristlerin tamamı Pakistan kökenliydi" açıklaması yaptı. İkisi de nükleer güç sahibi, üç kez savaşmış, defalarca savaşın eşiğine gelmiş, Keşmir konusunda egemenlik krizini aşamamış iki ülkenin gerilimi endişe saldı.

HİNT SINIRINA ASKER
Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani kabineyi acil toplantıya çağırarak ulusal güvenlik yetkilileriyle görüşmelere başladı. Yönetimden yapılan açıklamada saldırılar kınandı, "Pakistan devlet kurumlarının hiçbir ilgisi olmadığı" vurgulandı. Ancak Pakistan, ilişkiler daha da kötüye giderse sıcak çatışma olasılığı nedeniyle Hindistan sınırına asker yığabileceklerini bildirdi.

YENİ SALDIRI TEHDİDİ
Bu gelişme üzerine Hindistan İçişleri Bakanı Sriprakash Jaiswal, ülkede ve sınırlarındaki güvenliği "savaş alarmı" seviyesine çıkardıklarını açıkladı. Açıklamasına "İstediklerini söyleyebilirler. Ancak teröristlerin Pakistan'dan geldiklerine dair hiçbir şüphemiz yok" diye ekledi. Saldırganların, Pakistan'ın Karaçi kentinden tekneyle geldiklerini belirtti. Geçtiğimiz çarşamba 10 noktayı basarak otomatik silahlarla katliam yapan Deccan Mücahidin örgütü üyeleri, başkent Yeni Delhi'de de benzer saldırı düzenlemekle tehdit etti. Saldırıların yaşandığı eyaletin istihbarat, hükümet ve polis üst düzey isimleri de ardı ardına istifa etti.
Haberin fotoğrafları