kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Aralık 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Saddam Hüseyin'in sağ kolu...

Giriş Saati : 02.12.2008 16:46
Güncelleme : 02.12.2008 20:52
Yeni Haber
Irak'ın ABD tarafından devrilen ve Duceyl davasında aldığı idam cezasıyla asılan Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bir zamanlar sağ kolu olan Ali Hasan El Mecid, en ufak bir ayaklanma alametini bastırmak için her yolu kullanmaktan çekinmeyen tavrıyla tanındı.

Saddam Hüseyin'in kuzeni olan ve 1968'de Baas partisini iktidara taşıyan darbeye kadar posta eri olarak görev yapan El Mecid, 1988'de kadın ve çocuk binlerce kişiyi gazla bombardıman etme emrini verdiği için ''Kimyasal Ali'' lakabını aldı.

Asılan Saddam Hüseyin gibi Tikritli olan El Mecid, 1987-1989 yıllarında Baas partisinin kuzey bölgesindeki genel sekreterliğini yaptı. Kürtlerin ayaklanması sırasında ordu, genel güvenlik müdürlüğü ve askeri istihbarat arasında koordinasyonu sağlayan El Mecid, Halepçe katliamıyla ilgili olarak, ''Köyleri yıkma emirlerini orduya ben verdim. Kendimi savunmuyorum. Özür de dilemiyorum. Ben bir hata yapmadım'' dedi.

Fiziksel özellikler olarak Saddam Hüseyin'e çok benzeyen El Mecid, ilk olarak Haziran 2007'de bu ayaklanmayı bastırmaktaki rolünden dolayı idama çarptırılmıştı.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi tarafından bugün 1991'deki Şii ayaklanmasını bastırmakta rolü nedeniyle bir kez daha idam cezası verilen Kimyasal Ali'nin bir diğer lakabı da ''kasap''.

Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgali sırasında işgali de denetleyen El Mecid, bu ülkenin valiliğini yaptı. Rejimi eleştirip Ürdün'de bir yıl yaşadıktan sonra Bağdat'a dönen öz yeğenleri Hüseyin Kemal ve Saddam Kemal'i Şubat 1996'da gözünü kırpmadan idam ettiren Kimyasal Ali, Baas rejiminin en yüksek makamı Devrim Komuta Konseyi üyesiydi ve 20 Mart 2003'te başlatılan İngiliz-Amerikan saldırısına karşı savunma misyonuyla güney askeri bölgesinin sorumlusu olarak atanmıştı.

Bu bölge, koalisyon kuvvetlerine kısa ama gerçek bir direniş gösteren tek bölge olmuş, uzun aramalardan sonra El Mecid'in yakalandığı 21 Ağustos 2003'te ilan edilmişti. Kimyasal Ali, o tarihten beri, Bağdat'ta Amerikalıların kontrolündeki bir cezaevinde tutuluyor.