kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Kasım 2008, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Magazin Sağlık Televizyon Yazarlar Kültür Sanat
 
24 Saat
24 Saat

Film gözlerimi doldurdu şarkım için para istemedim

BUGE CANKAT
14.11.2008
Çağan Irmak'ın filmi 'Issız Adam' fondaki nostaljik şarkılarla da çok konuşuluyor. Herkes 'Yalnızım Ben' parçasının yer aldığı albümü aramaya koyuldu bile... Şarkıyı seslendiren Nil Burak da hatırlanmaktan memnun: Gençlere nostaljiyi sevdirmemiz gerek ..
Sahne 1: Ada, Nil Burak'ın çok az bulunan 'Gözünüz Aydın- Yalnızım Ben' 45'liğini alıyor ve Alper'in evine gidiyor. Gözlerine inanamayan Alper hemen plağı, plak çalara koyuyor. Ve şarkı başlıyor... 'Yalnızım ben çok yalnızım... Buymuş benim alın yazım...' Sahne 2: Alper, Ada'dan bu şarkıyı gözlerini kapatarak dinlemesini istiyor ve 'Bu seslerin, bu kayıtların ruhu artık hiçbir albümde yok. Kadife gibi... Dinle bak, sanki yanıbaşında çalıyor... ' diyor. Sahne 3: Ada büyüleniyor, başka bir dünyaya gidiyor. Tam bu sırada Alper, gözleri kapalı olan Ada'ya yaklaşıyor ve dudağına bir buse konduruyor. Ve işte o anda izleyenler de 'Yalnızım Ben' şarkısı eşliğinde, Ada ve Alper'le birlikte, tutku dolu bir aşkın her haline tanık oluyor. Eleştirmenlerin Türk sinemasının 'Love Story'si dediği film, Nil Burak, Ayla Dikmen, Semiramis Pekkan ve Sezen Aksu'nun nostaljik şarkılarıyla da izleyenlerin yüreğine ok gibi saplanıyor. Biz de filmin en etkileyici sahnelerinden birine şarkısıyla can veren Nil Burak'la bu filmi, o sahneyi, eski plakları, eski aşkları konuşalım istedik.

NİL BURAK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

RUHUM OKŞANDI
* Son günlerde herkes Issız Adam'ı konuşuyor. Eleştirmenler Türk sinemasının 'Love Story'si diyor. İzlediniz mi?
Bir hafta önce izledim. Çok etkileyici bir filmdi. Allah Çağan Irmak gibi gençleri başımızdan eksik etmesin.

* En kilit sahnelerde fonda çalan o eski şarkılar olmasa hikaye bu kadar canımızı acıtmazdı sanki... Sizin şarkınız 'Yalnızım Ben' de öyle bir sahnede çalıyor ki...
Bu parçalar zaten yıllar geçse de aynı lezzeti verecek eserler. 'Yalnızım Ben' gerçek bir aşk şarkısı. O sahneyi izlerken gözlerim doldu. Zaten zamanında da çok hit olmuştu. Ruhumu okşadı, onore etti beni. Ve öyle özel bir sahnede kullanıldığı için çok hoşuma gitti.

O SAHNEDE 70'LERE GİTTİM
* Alper'in, Ada'ya gözlerini kapatıp 'Yalnızım Ben' şarkısını dinlettiği o sahnede neler hissettiniz? Nerelere gittiniz?
Şarkıyı dinlerken taa o döneme; 70'li yılların sonlarına gittim. Şarkıyı nasıl yaptığımı hatırladım.

* Anlatır mısınız?
Efes Oteli'nde çalışıyordum. Rahmetli Yaşar Güvenir lobide piyano çalardı. Bir akşam "Nil'cim güzel bir parça yaptım. Sana dinletmek istiyorum" dedi. Yaşar Abi bu parçayı 'yalnızım ben pek çok yalnızım' diye çıkarmıştı. "Abi bu 'pek' lafını çıkaralım, yalnızım ben çok yalnızım olursa daha güzel yorumlarım" demiştim. Güzel de yorumlamışım diye düşünüyorum.

* 'Issız Adam'ı izleyenler 'Film bize Nil Burak'ı yeniden hatırlattı' diyor.
Geçen yıl 'Avrupa Yakası'nda Şahika'nın diline doladığı bir şarkı vardı; 'Olmaz Olmaz Deme Hiç'... Ben bu şarkıyı kullandıklarını görünce şaşırmıştım. Çünkü bu şarkı benim hit olmuş parçalarımdan biri değildi. Merak etmiştim bunu neden seçmişler diye. Meğer ekip çok seviyormuş. Ben 'Avrupa Yakası'na çıkıp kendimi gösterdikten sonra her yerde, tüm internet sitelerinde 'Olmaz Olmaz Deme Hiç'in benim olduğu anlaşılmıştı. Şimdi de aynı durum var. Ama Allah'tan Nil Burak diye bahsediyorlar bu kez filmde; muhteşem, bir ses diye... Artık hatırlarlar herhalde.

YENİDEN AŞK MI YAŞASAM!
* Filmden çıkan herkes herhalde bir havuçlu kekin tarifini arıyordur, bir de Nil Burak'ın 'Yalnızım Ben' şarkısının yer aldığı o çok az bulunan plağını... Gerçekten de bulmak zor mu o plağı?
(Gülüyor) Çok zor! Hatta ben 1990'larda yaptığım 'Banko' albümümü bile hiçbir yerde bulamıyorum. Ama geçen şubat ayında 32. sanat yılıma özel, bir çift albüm yapmıştım. Biri yeni şarkılardan, diğeri ise 1975-1985 arasında yaptığım plaklardan seçtiğimiz şarkılardan oluşuyor. 'Yalnızım Ben'i dinlemek isteyenler o albümü alabilirler. Çünkü sesler tıpkı plaktaki gibi, yani orjinal kayıtlar...

* Bu filmden sonra patlama yapabilir mi o albüm?
Artmaya başladı bile. Filmi izleyip arayanlar, "Sizler gibisi gelmedi" diyor. Nükhet Duru, Sezen Aksu, Zerrin Özer gibi bizim ekolden bahsediyorlar. Çağan geçenlerde filmin de geçtiği tüm Beyoğlu ve Cihangir'de bu şarkının ve Ayla Dikmen'in 'Anlamazdın' isimli parçasının çaldığını söyledi.

* 'Issız Adam' herkesi gözyaşlarına boğuyor. Siz de ağladınız mı?
Evet ağladım. Ağlanmayacak gibi değildi. Uzun zamandır böyle güzel bir aşk hikayesi izlememiştik. En etkilendiğim sahne 'Yalnızım Ben'in çaldığı sahneydi. Kız gitmek istiyor, gidemiyor, yerde sevişmeleri filan... Çok hoştu yeniden bir aşk mı yaşasak ne yapsak! Çok güzel o heyecan yaaa! (gülüyor) Bir de günümüze çok uygun. Ada ile Alper'in konuşmaları, hareketleri, oğlanın yemek yapışı, sevişme sahneleri, kızın kahveyi oğlanın üstüne döktüğü sahneler o kadar doğal ki... Alper'in ilişkiden sonra çarşafları toparlayıp atması, Taksim ve Cihangir görüntüleri... Bunlar çok ince detaylar ve bizi anlatıyor. En son kızla oğlanın birbirlerine sarıldıkları sahne kopardı beni.

* En çok ne ağlattı sizi? Ada ile Alper'in aşkı mı, yoksa geçmişin yaraları mı, eski şarkılar mı, geçmişe özlem mi?
Her zaman o güzelim aşk bulunmaz, o duygular yaşanmaz. Hazır böyle bir duyguyu bulmuşken, adamın o sefil hayatı tercih etmesine üzüldüm.
Haberin fotoğrafları