kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Kasım 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Kemal Unakıtan

Yastıkaltı vergisi yüzde 5'e çekildi

07.11.2008
Hükümet, ekonomiye kazandırılmak üzere af getirilen Türkiye'deki yastıkaltındaki paradan alınacak yüzde 10'luk vergiyi 5 puan indirdi... Yastıkaltındaki para vergi incelemesinden muaf tutulurken, yurt dışından getirilecek paradan yüzde 2 vergi alınması da kabul edildi..
Hükümet, Türkiye'deki yastık altındaki paradan alınacak yüzde 10'luk vergiyi yüzde 5'e çekti. Gurbetçilerin Türkiye'ye getireceği paradan yüzde 2 vergi alınması kabul edilirken, yasanın yürürlüğe gireceği tarih öncesinde başlatılan vergi incelemeleri af kapsamı dışına çıkarıldı. Bu arada, defter tutmayanlar da af kapsamına alındı. Hükümet'in, yurtdışından 15 milyar dolar gelir hedeflediği, Varlık Barışı olarak bilinen yasa tasarısında birçok değişiklik yapıldı.

AYDIN DOĞAN AYARI
Hükümet, komisyon görüşmeleri sırasında sürpriz bir şekilde gündeme getirdiği geriye dönük vergi incelemelerini kapsayan ve Aydın Doğan'ı kurtaracak yorumlanan düzenlemeyi geri çekti. Unakıtan, "Yapılmakta olan incelemelerle ilgili olarak önergeyle koyduk. Bunu gördük. İncelemeleri sürenleri yasa kapsamına almamız mümkün değil. Geriye dönük vergi incelemeleri sürecek. Komisyonda yaptığımız hatadan döndük. Şiir okumuyorum, kafiye olmayabilir" dedi.

DEFTER TUTMAYANA AF
Yurtiçinden beyan edilen varlıklar üzerinde öngörülen yüzde 10'luk vergi yüzde 5'e çekildi. Buna göre yurtdışından gelen varlıklardan yüzde 2, yurtiçinde beyan edilenlerden de yüzde 5 vergi alınacak. Bu arada, yastık altından çıkan paralar vergi incelemesinden muaf tutulurken, defter tutmayanlar da af kapsamına alındı.

TERÖR PARASINA HAYIR
Unakıtan, yasayla kriz dönemi Türkiye'den çıkan paraları geri getirmeyi amaçladıklarını belirterek, uyuşturucu, terör, silah kaçakçılığı, rüşvet parasını istemediklerini söyledi. Doğalgaz zammına ilişkin eleştirilere sinirlenen Unakıtan, "Bıçak kemiğe dayanırsa zam yaparız. Zammın geri alınmasını istemek, Türk ekonomisini bozmak demek" dedi. Unakıtan, Meclis'te tasarı görüşülürken, şu mesajları verdi: "Varlık Barışı ile kriz döneminde giden vatandaşımızın parasını geri getirmek istiyoruz. Uyuşturucu, terör, silah kaçakçılığı, yüz kızartıcı suçlar, rüşvet, bankaların içini boşaltmak hariç diğer paraların soruşturmasını yapmayacağız. Biz kendi vatandaşımıza müracaat ediyoruz; gidip de başka yerlerden mi para arayalım? Ne silah kaçakçılığının, ne terörün ne rüşvetin parasını ülkemize sokmak istemiyoruz. Muhalefet Deniz Feneri diyor. Bununla ilgisi yok."