kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
4 Kasım 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Büyük resim için tıklayın

Gıda ve enerjiye giyim eklendi, yıllık enflasyon yüzde 12'ye yükseldi

03.11.2008
Tüketici fiyat endeksi ekimde yüzde 2.6 ile 6 yılın en yüksek düzeyini gördü. TÜFE'nin yüzde 11.99'a ulaşmasında en önemli etkenler gıda, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlarla giyim fiyatlarındaki tırmanış..
Enflasyon enerji ve gıda fiyatlarındaki hızlı artışa teslim oldu. Ekimde fiyatlar gıdada yüzde 3.91, enerji fiyatlarındaki artış önderliğinde konutta yüzde 3.79 arttı. Buna bir de giyim fiyatları eklenince tüketici fiyatları (TÜFE) ekimde yüzde 2.60 arttı ve yıllık TÜFE yüzde 11.99'a tırmandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon ekim ayında kötü bir tablo çizdi. Aylık TÜFE yüzde 2.60 ile Mart 2003'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bir başka deyişle ekimdeki TÜFE son 6 yılın en yüksek enflasyonu. Yıllık enflasyon ise yüzde 11.99 ile temmuzdaki yüzde 12.06'lık 5 yıllık rekora çok yaklaştı. 10 aylık enflasyon ise yüzde 9.60 olarak hesaplandı. Enflasyonun nedenlerine gelince; en büyük etki gıda fiyatlarından kaynaklandı. Ekimde gıda fiyatları yüzde 3.91 artarak 2.60'lık TÜFE'nin 1.1 puanının tek başına nedeni oldu.

EN BÜYÜK ETKİ GIDADAN
Gıdadaki artışta da işlenmemiş gıda ürünlerindeki yüksek oranlı artışlar etkiliydi. Enflasyonun ikinci nedeni ise giyim ve ayakkabı fiyatlarında görülen yüzde 8.46'lık artıştı. Benzer bir etki yapan konut fiyatlarındaki artış oranı ise ekimde yüzde 3.79 olarak açıklandı. Konut fiyatlarındaki artışın en önemli nedenleri ise kira alt kalemi değil enerji fiyatlarındaki yükselişler oldu. Sadece elektrik ve doğalgaz zamları 2.60'lık aylık TÜFE'nin yarım puanına neden oldu. Çeşitli mal ve hizmetler ile lokanta- otel fiyatlarındaki artışlar da enflasyonu yükseltici etki yapmalarına karşın en önemli sebepler gıda, giyim ve enerji oldu. Ulaştırma fiyatları ise yüzed 0.59 düşerek TÜFE'nin yükselişini azaltıcı yönde etki yaptı. Yıllık bazda ise bazı kalemlerde son 5 yılın en kötü değerlerine şahit olundu. TÜFE'nin diğer 11 kaleminden açak ara önde olan konutta yıllık enflasyon yüzde 27.08 olurken gıda yüzde 11.60 ile çift haneli düzeyini korudu. Lokanta-otellerde yüzde 14.38, çeşitli mal ve hizmetlerdeki yüzde 11.36'lık yıllık fiyat artışları da endeksin çift hanelerde dolaşan diğer kalemleri oldu.

KUR EKİMDE AZ ETKİLEDİ
Ekimde kurlardaki artışın olumsuz etkisinin fazla görülmediği gözlendi. Bilgisayar, televizyon gibi kura bağlı kalemlerdeki yükseliş dışında otomobil ve ithal ürünlerin yer aldığı ürünlere olumsuz etki henüz yansımadı. Ancak bu kalemlerin önümüzdeki aylarda yükseliş yaşanması bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş ise üretici fiyatlarında doğalgaz ve elektrik zammı önderliğindeki hızlı yükselişi frenledi, aylık ÜFE yüzde 0.57'de kaldı. Fiyatlar elektrik gaz su alt kaleminde aylık bazda yüzde 9.72 artarken tarım ve imalat sanayindeki düşüş ÜFE'nin beklentilerin daha da altında gelmesini sağladı.