kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Kasım 2008, Pazar
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Cenk Nasiri

Çorlu'nun Outlet 12'si kira krizini yılın 12 ayı % 12 indirimle çözecek

SİNAN ÖZEDİNCİK
SİNAN ÖZEDİNCİK
01.11.2008
AVM'lerde kiralar el yaktığı için Çorlu'nun Outlet 12'si kira yakıt ve diğer masraflar için cironun yüzde 12'sini alma çözümünü buldu..
Trakya'nın en büyük alışveriş merkezi (AVM) Çorlu'da açılıyor. 55 bin metrekarelik alana sahip olan Çorlu'daki "Outlet 12" adlı AVM'nin bir özelliği de markaların, mağazalarını anahtar teslimi alacak olması. Biri tekstil diğeri inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren iki yatırımcının kurduğu "İstanbul Tekstil İnşaat A.Ş"nin ortak projesi olan AVM, ismini, yılın 12 ayı 12 saat indirimli hizmet verecek olmasından almış. Türkiye ve dünya gündeminde en önemli maddenin "kriz" olduğu bugünlerde Outlet 12'nin genel müdürü Cenk Nasiri "Krize çözüm bulduk" diyor. Mağazalara getirdikleri "standart dekorasyon" ile hem dekorasyon tüketimini hem de yakıt tüketimini minimuma indirdiklerini söyleyen Cenk Nasiri, "Mağazalarda kullanılacak tüm malzemeler aynı tarz ve dizayna sahip olacak. Mağaza logoları hariç dışarıdan bakıldığında her mağaza aynı konsepti taşıyacak. Konsept, İstanbul Tekstil A.Ş tarafından oluşturulup inşa edilecek. Dolayısıyla markaların mağaza iç kısım ve cephe tasarımlarıyla veya mimari düzenlemeyle ilgili bir harcama yapmaları gerekmeyecek" diyor. Cenk Nasiri, AVM'lerdeki son durumla ilgili sorularımızı yanıtladı:

* Bölgede diğer AVM'lerden farkınız ne?
Bölgede bizim büyüklüğümüzde bir alışveriş merkezi yok. İlk defa Trakya'da olacak markalar var. Mesela MangoKriz yönetiminde bir alışveriş merkezi enflasyonu var. Kiralar ve genel giderler çok yüksek. Birleşik Markalar Derneği bundan sonra "ciro bazlı kiralama" yaparız diye karar aldı. Sabit kiralama yapmıyorlar. Batan projeler var. Pazarlayamama ve alışveriş merkezi dolduramama sıkıntısıyla karşı karşıyalar. Biz sektörün istediği parametrelere uyuyoruz. Yatırımcı dekorasyon parası vermek istemiyor. Herkesi 250 bin dolar dekorasyon masrafından kurtarıyorum. Sektörün ihtiyacı olan buydu ve yerine getiren ilk projede biziz... Yatırım maliyeti yok. Dekorasyon parası istemiyorum. Çoğu yerden dekorasyon parası verdiğimiz için çıkamıyorsun. Burada öyle bir riskleri de yok. Sadece tüketici için değil outlet'e girecek üreticiler içinde çok mantıklı. Her iki tarafı da koruyorum. Bir diğer farkımız, bu gelişen bölgenin Kuzey Yunanistan halkının da ilgisini çekeceğini, zaten Keşan'daki AVM gelirinin yüzde 10'unun Yunan vatandaşlarından geldiğini tespit ettim.

* Bir ay sonra ben yapamadım diye çekip gidebilir mi?
Sözleşmeleri 1+4 yıl yapacağım. Via Port'un açılması bizim için iyi oldu. İlk bana soranlara burada 2 yıl iş yapamazsınız dedim. Konut projeleri var ama 2- 3 yıldan önce oturmaz dedim. Çok büyük yanıldım. Türkiye'de ciroda şu anda 2. konumdalar. Outlet'ler mümkün olduğunca merkezden uzakta olmalıdır. Via Port şehre 55 km uzakta Doğu tarafında, Batı tarafında da merkeze 85 km uzaklıkta Outlet 12 olacak şimdi. Bizim için örnek teşkil etti.

* Yüzde 12 ciro çok değil mi?
Değil. Ciro 100 bin YTL ise, kira metrekaresi 15 doları geçmemesi gerek. Elektrik, eleman vs. üzerine eklediğinizde yüzde 10'da siz koymuş olacaksınız. Malın maliyeti yüzde 35 dersen, orada çıkacak sonuç 25-30 puanlarda brüt kardan sene sonunda 2 haneli bir rakam oluşur. Yüzde 12 gibi bir rakam çıkartıyorsanız geçmiş olursunuz. Batık bir mağazadan örnek vermek gerekirse, bir tanıdığımın bir AVM'de aylık 54 bin YTL kirası var ve 50 bin YTL cirosu var. Olur mu hiç. Bu nasıl olacak? 10 projeden biri kar diğer dokuzu zarar oluyor artık.
Haberin fotoğrafları