kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
11 Ekim 2008, Cumartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

89 yıl sonra Türkiye'de

Giriş Saati : 11.10.2008 14:56
Güncelleme : 11.10.2008 16:34
Yeni Haber
Rus Patriği 2.Aleksi, 89 yıl sonra ilk kez Fener Rum Patriği Bartholomeos'un davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Rus Patriği ile aynı dakikalarda İstanbul'a gelen Ukrayna Kilisesi metropoliti Vladimir, Atatürk Havalimanı'ndaki Başbakanlık Salonu'nda yaklaşık 1 saat süreyle ağırlandı.
Bartholomeos ile daha önce araları açık olan Rus Patriği 2.Aleksi, Ortodoks Kiliseler Birliği Toplantısı'na katılmak için öğle saatlerinde özel uçakla Moskova'dan İstanbul'a geldi. 1919'da yaşanan 'Estonya Krizi'nden sonra 89 yıl sonra Türkiye'ye gelen ilk defa bir Rus Patriği olarak 2.Aleksi, VIP Salonu'nda Fener Rum Patrikhanesi ve Rusya konsolosluğu yetkilileri ile İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş tarafından karşılandı. Dini kıyafetleri ile VIP Salonu'na giden 2.Aleksi, Rusya'da üst düzey devlet yöneticisi statüsünde olduğu için Başbakanlık Ağırlama Salonu'na geçti. Bir süre sonra da selam vermek üzere yanına Ukrayna Kilisesi metropoliti Vladimir geldi. İkili, vize ve Türkiye'ye giriş işlemleri için yaklaşık bir saat salonda bekledi.

''ORTODOKSLAR BİRLİK ÇABASI İÇİNDE"

Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Moskova Patriği 2. Aleksi, Slavların Hıristiyanlığı kabulünün 1020. yıldönümü dolayısıyla Kiev'de 27 Temmuz 2008'de bir araya gelmiş ve beraber ayin yöneterek uzlaşma mesajı vermişti. Daha önce aralarında sorun olan Aleksi ile baş başa görüşme gerçekleştiren Bartholomeos, Moskova Patriği'ni İstanbul'a davet etmişti. Rusya Ortodoks kilisesi 80 yıl aradan sonra geçen yılda Rusya Federasyonu dışında bulunan Rus Ortodoks kilisesi ile birleşme kararı almıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in çabaları ile gerçekleşen birleşme sonrası 2. Aleksi'nin Papa 16. Benedict'le de bir araya gelmesi gündeme gelmişti. Ancak Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında yaşanan sorunlar nedeni ile henüz bu zirve gerçekleşmedi.

CİHAN