kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
11 Ekim 2008, Cumartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Havalar soğuyunca soluğu Antalya'da alıyorlar

Giriş Saati : 11.10.2008 15:40
Güncelleme : 11.10.2008 22:49
Yeni Haber
Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinde hava sıcaklığını düşmesiyle birlikte 50 yaş üstü turistlerin birinci derece tatil tercihlerinin Türkiye oldu.

Özellikle Alman, Hollandalı, Belçikalı, İsviçreli, Norveçli, İsveçli, Finlandiyalı, Danimarkalı ve Avusturyalı yaşlı turistler, 45 günlüğüne Antalya'ya tatile geliyor. Ülkelerindeki evlerini de kiraya veren turistler, kışı Türkiye'de geçiriyor.

Antalya bölgesinin coğrafi iklim yapısının 50 yaş üstü turistlerin kışın tatil yapmasına elverişli olduğunu ifade eden Kızılağaç Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (KITUYAD) Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Şinasi Gürocak, özellikle Almanların bu fırsatı değerlendiren yabacıların başında geldiğini söyledi.

Yaşlı turistlerin Almanya'da soğuk ve yağışlı havada dışarı çıkamazken Side'de, Kızılağaç'ta ve Titreyengöl'de deniz kenarında güneşlendiğini belirten Gürocak, 1 Ekim'den itibaren gelen turistlerin yüzde 55'inin yaşlı olduğuna dikkat çekti. Gürocak, "Kendi ülkesinde göremediği yakın ilgiyi otel personelinden görüyor. Yakın ilgi ve alaka karşısında 20 günlüğüne tatile gelen bazı yaşlı turistler tatillerini 2 aya çıkarıyor." dedi.

Gürocak, bölgede KITUYAD'a bağlı otellerin yüzde 99'unun ekim ayı sonuna kadar dolu olduğu bilgisini verdi. Turizmciler Avrupa ülkelerinde iyi bir tanıtım yaparsa kışın İspanya, Tunus, İtalya, Fransa, Yunanistan, Dubai ve Malta'ya giden yaşlı turistleri Manavgat'a çekebileceğini belirten Gürocak, böylece kışın otellerin kapanmamış olacağını ifade etti. Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut da Avrupalı 50 yaş üstü turistlerin kışın en iyi tatil yapabileceği şehrin Antalya ve turistik ilçeleri olduğunu ifade etti.

Barut, bölgeye ekim, kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında 350 bin yaşlı ve bisiklet sporcusu turistin gelmesi halinde turistik otellerin 12 ay açık olacağına dikkat çekti. Sezon sonu otellerin kapanmasıyla birlikte 30 bin personelin 5 ay açıkta kaldığını belirten Barut, sürdürülebilir turizm için ilçede sağlık, kongre, eko, gastronomi (yemek kültürü), bisiklet, kış sporları ve yaşlı turist konaklama turizminin yaygınlaştırılmasını şart olarak gösteriyor.

6 yıldır kışın 3 ay tatillerini Side'de yaptıklarını belirten Alman emekli bankacı Melissa-Hans Gilliland çifti, uçak dahil 1 aylık tatil konaklama ücretlerinin bin 700 Euro olduğunu söyledi. Alman ve İskandinav ülke yaşlı turistlerinin alış veriş yaptığın belirten esnaf Ramazan Tecer, özellikle İsviçreli 50 yaş üstü turistlerin 15 günlük tatil harcamalarının 2 bin 500 Euro'nun üzerinde olduğunu ifade etti.

(CİHAN)