kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
30 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar
 
24 Saat
24 Saat
Günaydın  
DR. ECE HATTAT
Sağlık ve Güzelliğiniz için güzelliğiniz için BENCE

Hafızanızı güçlendirmek için her gün egzersiz yapın

Hafıza, günümüzde giderek önem kazanan bir fonksiyon haline geldi. Yaş ilerledikçe, başta unutkanlık olmak üzere herhangi bir hafıza sorunu yaşamamak için ne gibi önlemler alınabilir? Unutkanlığın önüne geçmek mümkün müdür? Nur K./İstanbul

Güçlü bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız işe sağlık risklerinizi öğrenerek başlamalısınız. Orta yaşlardan itibaren yüksek tansiyon, kolesterol, yüksek kan şekeri, homosistein fazlalığı gibi sağlık sorunlarınızı takip etmeyi alışkanlık edinin. Sağlık riski analizleri ile check-up programları bu konuda size yardımcı olur.

İLAÇLARA DİKKAT
Uykusuzluk çekiyor veya aşırı stresten kurtulamıyorsanız; bir uzmanın yardımına başvurun. Bazı karaciğer hastalıkları hatta böbrek sorunlarına karşı uyanık olmanız, devam eden şikayetlerinizde mutlaka doktora başvurmanız da şart. Kullandığınız ilaçlarınızın yan etkilerini araştırmanız da önemli. Özellikle yeni bir ilaca başladığınızda hafıza ve konsantrasyon yeteneklerinizde azalma fark ediyorsanız; bu durumu hekiminize bildirmelisiniz.

B12 VİTAMİNİ KULLANIN
Hafızanızı güçlendirmenizin yollarından biri de; yaşam alışkanlıklarınızı düzenlemektir. Omega-3 içeren balık ürünleri, badem, ceviz, keten tohumu, antioksidan deposu taze sebze ve meyvelerden zengin bir beslenme planı; damar sağlığınızla birlikte hafızanızı da korur. Özellikle B12 vitamininin ayrı bir önemi var. Oxford Üniversitesi'nde yürütülen OPTIMA programı, B12 vitamini eksikliğinin beyin hacmini 6 kat azalttığını gösterdi. Melbourne Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre ise; haftanın 3 günü 30- 40 dakika egzersiz yapmak da hafızayı güçlendiriyor.