kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
22 Eylül 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Mısır'da kaçırılan turistler serbest

Giriş Saati : 22.09.2008 14:32
Güncelleme : 22.09.2008 23:48
Yeni Haber
Mısır'da hafta sonunda çölde safari sırasında kaçırılan yabancı turistler ve Mısırlıların serbest bırakıldığı açıklandı.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt BM'de ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, ''kaçırılanların tümü serbest bırakıldı, hepsi güvende ve iyi durumda'' dedi. Ebul Geyt, eylemi gerçekleştirenlerin bir grup haydut olduğunu kaydetti.

Kaçırılanların 11 yabancı turist ile 8 Mısırlı toplam 19 kişinin, Mısır dışına çıkarıldıkları ve fidye için kaçırıldıklarının sanıldığı açıklanmıştı.

KAÇIRILANLAR ARASINDA ALMAN, İTALYAN VE ROMANYALI TURİSTLER VAR

Mısır'ın güneyinde bugün kaçırılan bir grup yabancı turist arasında Alman, İtalyan ve Rumen vatandaşları bulunduğu bildirildi.

Mısır Turizm Bakanı Zuheyir Garana, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Mısır-Sudan sınırındaki Asvan yakınlarında 5'i Alman, 5'i İtalyan, 1'i Rumen ve 4'ü Mısırlı olmak üzere 15 kişinin kaçırıldığını söyledi.

Garana, maskeli kişilerin düzenlediği kaçırma eyleminin ardından, rehinelerin bırakılması için fidye görüşmeleri yapıldığını kaydetti. Hükümet sözcüsü Magdi Radi ise aralarında Alman ve İtalyanların da bulunduğu 11'i yabancı toplam 15 kişinin kaçırıldığını ve kaçırılanların komşu Sudan'a götürüldüğünün düşünüldüğünü belirtti.

Kaçırılanlar arasında bulunan Mısırlıların, turist grubuna hizmet veren rehber ve güvenlik görevlileri olduğu sanılıyor. Bu arada İtalya Dışişleri Bakanlığı, kaçırılanlar arasında 5 İtalyan olduğu haberlerini doğruladı. Bakanlık açıklamasında, bu konuda diğer ülkelerle temas halinde olunduğu ifade edildi.

Güvenlik kaynakları, ilk haberlerde Asvan'da 10-15 turistin kaçırıldığını ve kaçırılanlar arasında muhtemelen iki İsraillinin bulunduğunu, Sudan'a götürülmüş olabileceklerini belirtmişti. Mısır'ın güneyinde ve Nil vadisinde, son dönemde turistlere yönelik şiddet eylemlerine pek rastlanmıyor. Son olarak 1997 yılında Asvan'ın kuzeyindeki Luksor'da yabancı turistleri hedef alan saldırıda 58 kişi ölmüştü.

KAÇIRAN KİŞİLERİN ÇADLI AŞİRET ÜYELERİ OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ

Mısır'ın güneyindeki Asvan yakınlarında 11'i yabancı 15 kişilik bir turist grubunu kaçıran kişilerin Çadlı olabileceği öne sürüldü.

AP ajansının haberine göre, tur rehberi Muhammed Marzuk, bölgedeki meslektaşlarının turistleri kaçıranların muhtemelen Çadlı aşiret üyeleri ve amaçlarının fidye almak olduğunu söylediklerini aktardı. Marzuk, bölgede son dönemde benzer olaylar olduğunu, mayıs ayında yine aşiret üyelerinin çöle tur düzenleyen iki firmanın araçlarına el koyduğunu belirtti.

Bu arada, İtalya'dan sonra Almanya'nın dışişleri bakanlığı da kaçırılanlar arasında 5 Alman vatandaşı bulunduğunu doğruladı. Bakanlık, bu kişilerin cuma gününden beri kayıp olduklarını kaydetti.

Mısır hükümet sözcüsü Magdi Radi, 5 Alman, 5 İtalyan, 1 Rumen'den oluşan 11 yabancı turist ile yanlarında rehber ve güvenlik görevlisi olarak bulunan 4 Mısırlının, Sudan sınırında bulunan Asvan yakınlarında çöl gezisi sırasında kaçırıldıklarını açıklamıştı. Kaçırılanların Sudan'a götürüldüğünün sanıldığını belirten Radi, müzakereler yapıldığını da belirtmişti.

Hükümet sözcüsü Radi ayrıca, Mısırlı ve Sudanlı yetkililerin, kaçırılmalar konusunda birlikte çalıştığını söyledi. Radi, turistleri kaçıran kişilerle doğrudan temasları olmadığını, turizm firması aracılığıyla dolaylı görüşme yapıldığını kaydetti.

Turistlerin kaçırıldığı bölgenin, mağara resimleri ile neolitik döneme ait sitelerin ve vahaların bulunduğu çölle ilgi çeken bir turizm yeri olduğu belirtiliyor. Turistlerin, 1996 yılında çekilen "İngiliz Hasta" filminde de yer alan Gilf El Kebir'e gitmekte olduğu kaydediliyor.

(AA)