kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
18 Eylül 2008, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Başbuğ, iletişim toplantılarının ikinci gününde televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcilerini ağırladı.

Bana 'Komutanım' değil, Başbuğ deyin

ANKARA
18.09.2008
İLİŞKİLİ HABERLER
Bana 'Komutanım' değil, Başbuğ deyin
1 Durum değişmedi 28 Şubat'ın hâlâ arkasındayız

2 Okul kitaplarında Öcalan'ın isminin olması dikkat çekti

3 'İlker Paşa' ya da 'Komutanım' değil, Başbuğ deyin

4 Başbuğ, 27 Nisan için önce 'muhtıra' sonra 'pardon' dedi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kendisine "Paşa'm" ya da "Komutan'ım" diye hitap edilmemesini istedi. İletişim toplantılarının ikinci gününde televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileriyle biraraya gelen Orgeneral Başbuğ "Benden 'İlker Paşa' ya da 'Komutan' diye bahsedilmesinden rahatsız oluyorum. 'Org. Başbuğ' veya sadece 'Başbuğ' deyin" dedi. "TSK'nın 28 Şubat düşüncesinin arkasında" olduğunu söyleyen Orgeneral Başbuğ, "O düşünce ve nedenler bugün değişmemiştir. Biz elbette ki 28 Şubat sürecinin arkasındayız. Bu süreçte bazı hatalar olmuş mudur? O ayrı bir konu" diye konuştu. Genelkurmay Başkanlığı'nın, geçen yıl Cumhurbaşkanı seçim süreci 27 Nisan'da internet sitesinde yayınlanan bildiriye ilişkin konuşurken Orgeneral Başbuğ önce "27 Nisan muhtırası" dedi, ancak hemen ardından "Pardon düzeltiyorum" diyerek "27 Nisan bildirisi" ifadesini kullandı. Başbuğ, bildirinin Genelkurmay başkanı tarafından TSK adına yapıldığını söyledi. Başbuğ, basın brifinginin ikinci gününde çarpıcı mesajlar verdi:

* KANDIRA İZNİ SAVCILIKTAN ALINDI: Kocaeli Kolordu Komutanı ziyaretle ilgili talebini gerekli makamlara yapmıştır. İlgili makamların kanunlarda yeralan hususlar çerçevesinde verdiği izinle bu ziyaret gerçekleşmiştir. Ben Başbakan'dan herhangi bir izin almadım, Sayın Başbakan da ziyareti haberlerden öğrendi.

* VİDA OYNARSA: AB'yi çağdaş medeniyet seviyesinde amaç değil, araç olarak görüyoruz. Ancak, ulus devletin vidasının oynatılmasına karşıyız. Vida oynarsa tavrımızı gösteririz, zaten duyarsınız.

* APOLU KİTAPLARA TEPKİ: (8. sınıf İnkılap Tarihi kitabı ile ilgili olarak) Okul kitaplarında Abdullah Öcalan'ın isminin yer alması dikkatimizi çekti. Gerekirse bu konuda biz de işlem yapacağız.

* DİNİ SİYASETE ALET ETMEYİN: Din ekonomik çıkarlar açısından kullanılıyor. Ondan sonra ekonomik bir güç oluyorsunuz. Güçlenince diğer alanlara el atıyorsunuz. Siyasete el atıyorsunuz.