kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İsveç'i "tarantulalar" bastı

Giriş Saati : 16.09.2008 13:01
Güncelleme : 16.09.2008 23:40
Yeni Haber
Kene belasından sonra İsveç'e bir de dünyanın en zehirli örümceği olan "tarantula"lar yerleşti. Ülkenin birçok kesiminden insanların buldukları tarantulaları Stockholm'deki Doğa Müzesi'ne durumdan haberdar etmek için gönderdikleri öğrenilirken, birçok çeşidinin ülke genelinde olduğu tahmin ediliyor.

Stockholm Açık Hava Müzesi Skansen'den bir yetkili olan John Hontalas, SVD gazetesine, "Tarantulalar çoğunlukla yurtdışından ithalat için gelen araçlarla geliyorlar. İsveç'i de seviyorlar, iklimi gayet iyi." şeklinde konuştu. Bu örümceklerin genelde insana saldırmadığını ve insanları görünce kaçıp gittiklerini söyleyen Hontalas, yine de dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Uzmanlar, tarantulaların nemli ve sıcak ortamlarda bulunmayı sevdiklerini ve böyle ortamlarda güçlü ve yapışkan ağlarını kurmayı tercih ettiklerini belirtiyor. İsveç'te de genelde tuvaletlerde ve garajlarda bulundukları kaydediliyor.

Bu arada, ülkenin güneyindeki Halland bölgesinde iki depo işçisinin yakınlarda bu örümceklerce sokulduğu ve şuan hastanede oldukları bildirildi. TT Haber Ajansı'na konuşan Doğa Müzesi Müdürü Bert Gustavsson, bu tür sokma risklerinin ülke genelinde artmasını beklediklerini ifade etti. Bu örümceklere karşı dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulunan müze müdürü, görüldükleri yerde fotoğraflarının çekilip müze gönderilmesi ve durumdan haberdar edilmesi gerektiğini ekledi.

CİHAN