kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
16 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
SOLANA İLE BAŞ BAŞA... Dışişleri Bakanı Babacan, Brüksel'de AB Ortak Dış Politika ve güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile baş başa görüştü.

Babacan: AB müzakere sürecini ağırdan alıyor

FİKRET AYDEMİR - BRÜKSEL
16.09.2008
AB'nin ikiden fazla başlık açmasını isteyen Dışişleri Bakanı Babacan "Nereden bakarsanız bakın, bir ağırdan alma hissediyoruz" dedi..
AB-TürkiyeTroyka toplantısı için Brüksel'e gelen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB'ye sitem etti. Babacan, AB'nin müzakere sürecini ağırdan aldığını belirtti. AB-Türkiye Troykası Brüksel'de toplandı. Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın katıldığı Troyka toplantısında yine reformlar ele alındı. AB, reform konusundaki beklentilerini bir kez daha Ali Babacan'a aktardı ve yeni adımların atılmasını istedi. Türkiye'nin reform yolunda attığı son adımlara yönelik AB'ye bilgi veren Babacan, yeni hazırlanan ve Türkiye'nin ev ödevlerinin yer aldığı Katılım Ortaklığı Belgesi'ne yanıt niteliği taşıyan Ulusal Programı AB'ye anlattı. Babacan düzenlediği basın toplantısında AB'nin her dönem başkanlığında Türkiye ile 2 fasıl açılması gibi bir gelenek yerleştirilmeye çalışıldığı izlenimi edindiklerini belirten Babacan, "Nereden bakarsanız bakın, sağdan, soldan, aşağıdan, yukarıdan bir ağırdan alma hissediyoruz" dedi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Babacan, Kanal 24 televizyonuna verdiği demeçte iki faslın açılmasının sürekli bir hal alması üzerine şüphelenmeye başladılarını belirterek şunları söyledi: "Yani acaba bize söylenmeyen, kendi aralarında bir mutabakat mı var? İki iki gidince yılda 4 fasıl demek. Yıl sonu itibariyle 10 fasıl açtığımızı kabul edersek geriye 23 fasıl kalıyor. Bunu da 4'e bölersek 2014 gibi rakam. Acaba akıllarda 2014 gibi bir rakammı var?"