kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Petraeus gitti Çuvalcı geldi

Giriş Saati : 16.09.2008 12:54
Güncelleme : 16.09.2008 23:40
Yeni Haber
Türkiye'nin çuval olayından tanıdığı Korgeneral Raymond Odierno, Irak'taki Amerikan askerlerinin komutasını General David Petraeus'dan devraldı.

Şubat 2007'de komutan olan General David Petraeus bugün görevini Korgeneral Odierno'ya devretti. Devir teslim törenine ABD Savunma Bakanı Robert Gates da katıldı.

Irak'taki görevine Şubat 2007'de gelen General Petraeus, ABD Başkanı George W. Bush'un sorunlu noktalara daha fazla asker gönderme planını uygulamıştı. General Petraeus göreve geldiğinde ülkedeki şiddet oranı yüksek seviyede devam ederken sadece Bağdat'ta Ocak 2007'de 40 tane arabalı intihar saldırısı meydana gelmişti. Bush'un planı çerçevesinde sorunlu noktalara toplam 30 bin asker yerleştirildi. Süreç içerisinde saldırılar azalırken siyasi ve ekonomide de ilerlemeler yaşanmıştı.

General Petraeus, Irak'taki görevini devretmesi ardından Merkez Kuvvetleri Komutanlığı'na gelecek. Merkez Kuvvetleri Komutanlığı doğu Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya bölgelerinden sorumlu.

KORGENERAL ODİERNO'NUN PKK'YA İLİŞKİN SÖZLERİ TARTIŞMA BAŞLATMIŞTI

Türkiye'nin 'çuval' olayından tanıdığı Korgeneral Odierno geçtiğimiz Mart ayı başında Washington'da verdiği bir brifingde terör örgütü PKK'dan sözederken "terörist unsurlarla müzakerelere başlanabilmesi için bu örgütün baskı altında tutulması gerektiğini" ifade etmişti. Türkiye'nin tepkisini çeken bu açıklamalar üzerine Beyaz Saray, Amerika'nın PKK terör örgütüyle görüşmediğini, Türkiye'nin de PKK'yla görüşmesini beklemediğini açıklamıştı.

CİHAN