kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
9 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Genç Parti Başkanı Cem Uzan

Uzan'a 'Öfkene hâkim ol, kitap oku' cezası

İsmet ACAR - SABAH
09.09.2008
Başbakan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan GP Başkanı'na "öfke kontrol sistemi" programına katılma ve konuyla ilgili beş yayın okuma cezası verildi..
Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan hakkında, partisinin 13 Haziran 2003'te Bursa'da düzenlediği mitingde Başbakan Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yargılandığı mahkeme tarafından Uzan'a, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na neşren hakaret" suçundan 8 ay hapis, 693 milyon 669 bin lira ağır para cezası verildi. Uzan'ın temyize gitmesi üzerine karar Yargıtay'ca bozuldu. Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanmasına başlanan Uzan hakkında dün karar duruşması görüldü.

ÜCRETİ DE ÖDEYECEK
Hâkim, sanık Uzan'ı ilk olarak 8 ay hapis, 688 YTL de para cezasına çarptırdı. Geçmişteki hali, kasıtlı bir suçtan mahkûm edilmemiş olması ve kişilik özellikleri göz önüne alınarak, denetim tedbiri uygulanması halinde yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varan hâkim, Uzan'ın "Denetimli Serbestlik Yasası'' uyarınca 5 yıl denetime tabi tutulmasına, bu süre içinde 1 yıl süreyle rehber görevlendirilmesine, bu rehber tarafından en az 3 ay süreyle öfke kontrol programına devam etmesi ve öfke kontrolü ile kişisel gelişim konularında 5 yayın okutturulması cezasına çarptırdı. Programın ücretli olması halinde parasının Uzan tarafından karşılanması, denetim yükümlülüğüne uymadığı takdirde davanın yeniden ele alınarak, hükmün açıklanması yönünde karar verildi. Başbakan'ın avukatlarının dava süresince 500 YTL'lik vekalet ücretinin de Uzan'dan alınması kararlaştırıldı.
Haberin fotoğrafları