kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
8 Eylül 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Uzan kişisel gelişim cezasına çarptırıldı

Giriş Saati : 08.09.2008 12:14
Güncelleme : 08.09.2008 20:28
Yeni Haber
Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı mahkemece bir rehber eşliğinde ''öfke kontrol sistemi'' programına katılma ile ''öfke kontrolü'' ve ''kişisel gelişim'' konularında 5 yayın okuma cezasına çarptırıldı.

Partisinin 2003 yılında Bursa'da düzenlediği mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesince 8 ay hapis, 693 milyon 569 bin lira para cezasına çarptırılan Cem Uzan, kararın Yargıtayca bozulmasının ardından Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesinde yeniden yargılandı.

Sanık Cem Uzan'ın katılmadığı duruşmada, avukatları Mehmet Ferhat Ünalan ve Şaylan Çığgın hazır bulundu.

Avukatlardan Ünalan, önceki duruşmalarda müşteki Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlenmesi için talimat yazıldığını, ancak kendisinin değil avukatının ifade verdiğini belirtti.

Erdoğan adına dinlenilen avukatın da mahkemeye AK Parti adına vekalet sunduğunu ifade eden Ünalan, ''Tevkil yetkisi bulunmamaktadır. Bu işlemin geçersiz olduğunu, yeniden yapılması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Ünalan, müvekkili Cem Uzan'ın beyanlarının ifade ve düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında olduğunun düşünülmesi gerektiğini savunarak, ''İktidardakiler ağır eleştirilere tahammül etmek durumundadır. Bu hususların nazara alınarak müvekkilimizin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz'' diye konuştu.
Hakim Mustafa Öztürk, sanık Uzan'ı ilk olarak 6 ay hapis, 15 YTL de para cezasına çarptırdı.

Sanığın, eylemi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na karşı, sıfat ve hizmetlerinden dolayı işlediği kanaatine varan hakim Öztürk, cezada 1/3 oranında artırıma giderek hapis cezasını 8 aya, para cezasını da 20 YTL'ye yükseltti.
Hakim Öztürk, 20 YTL'lik para cezasını da daha sonra 688 YTL'ye yükseltti.

DENETİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNE UYMAZSA...
Geçmişteki hali, kasıtlı bir suçtan mahkum edilmemiş olması ve kişilik özellikleri göz önüne alınarak, denetim tedbiri uygulanması halinde yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varan hakim Öztürk, Uzan'ın ''Denetimli Serbestlik Yasası'' uyarınca 5 yıl denetime tabi tutulmasına, bu süre içinde 1 yıl süreyle rehber görevlendirilmesine, bu rehber tarafından en az 3 ay süreyle öfke kontrol programına devam etmesi ve öfke kontrolü ile kişisel gelişim konularında 5 yayın okutturulması cezasına çarptırdı.

Söz konusu programın ücretli olması halinde parasının Cem Uzan tarafından karşılanması, denetim yükümlülüğüne uymadığı ya da denetim süresi içinde suç işlediği takdirde davanın yeniden ele alınarak, hükmün açıklanması yönünde karar verildi.

Bu arada, hakim Öztürk, dava süresince Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı avukatlarının 500 YTL'lik vekalet ücretinin de Cem Uzan'dan alınmasını kararlaştırdı.


AA