kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
8 Eylül 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Trafikte korkulan olmadı

Giriş Saati : 08.09.2008 09:31
Güncelleme : 08.09.2008 22:16
Yeni Haber
2008-2009 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Haftanın ilk iş günüyle birlikte trafikte de zaman zaman yoğunluk yaşandı ama korkulan yaşanmadı. Metrobüs hattının Avcılar-Zincirlikuyu arasında hizmet vermesi trafiği büyük ölçüde rahatlattı ancak okul servislerinin de katılmasıyla birlikte trafikte yer yer aksamalar yaşandı.

Vatandaşların büyük ölçüde toplu taşıma araçlarını tercih ettiği İstanbul'da, okulların açıldığı ilk gün trafiğin önceki dönemlere göre daha az olması dikkat çekti.

SİRKECİ HAREM 8 DAKİKAYA İNDİ

İstanbul trafiğini rahatlatmak için bir yatırım da İDO'dan geldi. İDO, Sirkeci-Harem arasını ortalama 8 dakikaya indirdi. Hizmete yeni alınan Suhulet, Sadabad, Sultanahmet, Sahilbend arabalı vapurları ile günde 9 bin 600 araç iki yaka arasında taşınıyor. Yeni iskelenin yapılmasıyla günlük kapasitenin 20 bin araca çıkarılması hedefleniyor. Vapurlar sabah ve akşam yoğun saatlerde doldur boşalt çalışarak köprü trafiğini hafifletmeyi hedefliyor.

Sürücülerin Boğaziçi Köprüsü veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullanmaları durumunda ortalama iki yaka arasını 1.5 saatte geçebiliyorlar. Park alanları genişletilen arabalı vapur iskelelerinde bekleme süresi ise ortalama 5 dakikaya indi. Arabalı vapurda araçlar 5 YTL. Yolcular ise 1.40 YTL ile arabalı vapura binebiliyorlar.

ULAŞIM 3 GÜN ÜCRETSİZ
Trafiği rahatlatmak ve sürücülerin toplu taşıma araçlarını kullanmasını teşvik etmek amacıyla 8-9-10 Eylül tarihlerinde İETT, özel halk otobüsleri, vapurlar, deniz motorları, metro, hafif metro 06.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatleri arası ücretsiz hizmet verecek.

SERVİSLER İŞPARK OTOPARKLARINA ÜCRETSİZ PARK EDECEK
Ayrıca servislerle ilgili de eğitim-öğretim yılının başlamasıyla yeni düzenlemeler yapıldı. Servislerin öğrencileri alacakları yerler belirlenecek. Servisler mutlaka öğrenciyi evinden alıp evine bırakacak, kesinlikle boş olarak servise çıkılmayacak. Gönüllü öğretmen ve öğrenciler okul önlerinde öğrenci geçişlerini yönlendirecek.
Okul servisleri, okul çevrelerindeki İSPARK otoparklarında okul giriş ve çıkış saatlerinde, üç gün süreyle 30 dakika ücretsiz araç park edebilecek.


d