kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
7 Eylül 2008, Pazar
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar
 
24 Saat
24 Saat
Günaydın  
DR. ECE HATTAT
Sağlık ve Güzelliğiniz için güzelliğiniz için BENCE

Sağlıklı seçimler yaparak ömrünüzü 14 yıl uzatın!

67 yaşındayım. Oldukça iyi bir genetiğe sahibim. Ailemde kalıtsal bir hastalık da yok. Hep sağlıklı kalmak için ne yapabilirim? Yusuf U./Antalya

Ramazan ayı süresince gerek oruç tutarak, gerekse maneviyatınıza odaklanarak; bedensel, ruhsal ve psikolojik toksinlerinizden arınabilir ve hayatınızda yeni ve doğru adımlar atmaya hazırlanabilirsiniz. Uzun bir ömür için sadece iyi bir genetik mirasın yeterli olacağını düşünüyorsanız, yanıldığınızı bilmelisiniz. Kaliteli ve aktif bir yaşlanma süreci; genetik mirasınızla beraber çevresel, psikolojik, sosyal ve ruhsal sağlığınızı da gözden geçirmenizi gerektirir. Ramazan ayı, bu değişimlere başlamanız ve hayatınızı yeniden değerlendirmeniz için değerli bir fırsattır.

TARZINIZI DEĞİŞTİRİN!
Genetik faktörler; kalp-damar hastalıkları, kanser, inme, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi pek çok sağlık sorununa zemin oluşturur. Gençlik yıllarından beri edindiğiniz yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları da, bu problemlerin oluşmasını kolaylaştırır. Sağlıksız bir beslenme planı, hareketsiz bir yaşam, uyku problemleri ve stres; sağlığınızı sandığınızdan çok etkiler. University of Cambridge'de 40-79 yaşları arasında 20 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan bir araştırma; doğru yaşam alışkanlıklarının sağlığınız için ne kadar önemli olduğununun kanıtı. Çalışmaya göre; sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak, ılımlı miktarda alkol almak ve her gün 5 porsiyon sebze ile meyve yemek; yaşam sürenize tam 14 yıl ekliyor. Yani sadece 4 sağlıklı seçim yaparak, ömrünüzü uzatabiliyorsunuz.

SOSYALLEŞİN!
Ancak genetik miras ve yaşam alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz tek başına yeterli değil. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni yayınlanan bir araştırmaya göre; sosyal hayatınız ileri yaşta karşılaşacağınız hastalık riskini ve hayat beklentisini genetik faktörlerden çok daha fazla etkiliyor. Bu nedenle sağlıklı ve aktif bir yaşlı olmak istiyorsanız, sosyal çevrenizi ve aile hayatınızı da ciddiye almalısınız. Ramazanı iyi değerlendirin. Oruç tutsanız da, tutmasanız da, ne tür kötü alışkanlıklarınız olduğunu düşünün ve genetik risklerinize göre doğru alışkanlıklar edinmeyi planlayın. Bu ayı ayrıca; sevdiğiniz arkadaşlarınızı, dostlarınızı, akrabalarınızı ve aile büyüklerinizi aramak ve onlarla görüşmek için de kullanmalısınız.