kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
31 Ağustos 2008, Pazar
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak
 
24 Saat
24 Saat
Apple iPhone'a entegre ettiği multitouch teknolojisiyle dokunmatik ekran pazarını hareketlendirdi.

Dokunmatik günler geliyor

DERLEYEN: KAYA GENÇ
Güncelleme : 30.08.2008 21:37
iPhone'un çıkışıyla dokunmatik ekranlı cihazlara ilgi arttı. Microsoft, Intel gibi büyük şirketler geleceğin dokunmatik ekranlı sistemlerde olacağını söylüyor..
Dokunmatik ekran pazarı yıllar içinde hızla genişledi, hem lokantalarda garsonların kullandığı özel el bilgisayarları hem de oyun sistemleri bu teknolojiden faydalandı. Ancak dokunmatik ekranlar, telefon, bilgisayar gibi geniş kitlelerin kullandığı cihazlarda bugüne dek çok yoğun biçimde kullanılmamıştı. Dokunmatik ekran pazarının önde gelen üreticilerinden Tyco Electronics' Elo TouchSystems'de ürün denetmeni olarak çalışan Geoff Walker, piyasada devrim yaratan şirketin Apple olduğunu söylüyor. iPhone kullanıcılarının tek bir parmak hareketiyle fotoğraflar üzerinde değişiklik yapabilmeleri gibi özellikler, kullanıcıları çok heyecanlandırdı. Apple'ın dokunmatik ekran olayına en büyük katkısı, multitouch denilen ('çokludokunmatik' ekran) teknoloji. Bu ekranın özelliği pek çok farklı 'dokunuşu' aynı anda algalayabilmesi. Örneğin iPhone'da kullanıcılara davul çalma ortamı hazırlayan bir program sayesinde zil, tomtom, trampet gibi davulun farklı kısımlarını ekranda aynı anda görüp aynı anda farklı kısımları çalabiliyorsunuz. Apple'ın multitouch ekranlarında insan vücudundan gelen elektrik kullanılıyor. Başka multitouch teknolojilerinde ise ekrana yapılan basınç sonucunda sistem tepki veriyor. Endüstri gözlemcileri bugüne dek üretilmiş dokunmatik teknolojilerin hep çok pahalı olduğunu söylüyor. Yüksek fiyatlar multitouch ekranları iPhone çıkana dek sıradan bir kullanıcı için satın alması imkânsız hale getirmiş. Ancak iPhone'un başarısı diğer şirketleri de multitouch ekranlara yatırım yapmaya zorluyor. Buradaki mantığa göre eğer insanlar cep telefonlarının ekranlarına basmaya alışırsa, daha büyük ekranlarda da bunu yapmak isteyecekler. Sekiz yıldır hizmet veren İsrailli N-trig şirketi, kalem ve parmak aracılığıyla kullanabilecekleri bir multitouch ekran üretti. N-trig'in hem kalem hem parmakla kullanılabilmesi, Dell şirketini bir tablet PC'den büyük ama normal bir dizüstünden küçük olan hibrid bilgisayar Latitude XT'de N-trig teknolojisini kullanmaya itti. Ayrıca ekranın multitouch özelliği, parmak ucunuzu bir fare olarak kullanmaya, özel kalemle de yazı yazmaya imkân tanıyor. Dell şirketinde strateji uzmanı olarak çalışan Roy Steadman, "Ofiste yazarken parmağımızı kullanmıyoruz, kalem kullanıyoruz," diyor. Steadman'a göre bir parmakla klasörü 'tutarken' diğer parmağımızla klasörün içine dosya koymamız mümkün olacak. Bu da alıştığımız bilgisayar yöntemlerinden çok farklı.

iPHONE HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ
N-trig ekibinden Amihai Ben-David, "Dell 2006'nın son günlerinde bizim fikrimizi beğendi, ama diğer şirketler 'Dokunmatik ekran mı? Ne alaka?' havasındaydı." 2007 ocağında iPhone'un açıklanmasıyla ise her şey değişmiş. Gelecek yıl bir dizüstü, masaüstü ve yeni bir telefonda şirketlerinin ekranının kullanılacağını söylüyor. Geçen hafta Intel (www.intel.com), UrbanMax isimli konsept bilgisayarında N-trig'i kullanacağını açıkladı. Ben-David'e göre önümüzdeki beş yıl içinde dokunmatik ekranların üretim ücretleri düşecek. Böylece pek çok telefon da dokunmatik ekran kullanacak. Dokunmatik ekran üreten Wacom Technology firmasının C.E.O.'su Joseph W. Deal ise bu konuda çekincelere sahip. 15 senedir dokunmatik ekran endüstrisinde olan Deal, dokunmatik ekranların başarıya ulaşması için üretim ücretlerinin çok düşmesi gerektiğini söylüyor. Endüstri analizcilerine göre dokunmatik ekran teknolojisinin tutması birkaç sene alabilir. Cep telefonu marketinde dahi 2013 yılında dokunmatik ekranlı telefonların bütün telefonlara oranının yüzde 30'u aşmayacağı söyleniyor. Endpoint Technologies firmasından Roger L. Kay, mobil bilgisayar cihazlarının yüzde 10'unda dokunmatik ekranlar olacağını söylüyor. Ve bunların yalnızca üçte birinde multitouch özelliği bulunacak. Bu veriler, dokunmatik ekran teknolojisinin hâlâ ergenlik çağında olduğunun bir göstergesi. DisplaySearch isimli dizüstü pazarını inceleyen araştırma şirketinden John Jacobs, dokunmatik ekranlarla çalışacak uygun yazılımların da üretilmemiş olduğunu söylüyor. Pek az program şu anda dokunmatik ekranı destekliyor. Ancak bu, eğer Microsoft şirketi (www.microsoft.com) Windows 7 işletim sistemiyle ilgili vaatlerini tutarsa, değişebilir. Gelecek yıl çıkacağı konuşulan işletim sistemi, dokunmatik ekranı destekleyecek. Microsoft'un bu teknolojiden çok umutlu olduğu da söyleniyor. Bazı özel programların multitouch teknolojisine ayak uydurması zaman alacak. Örneğin kumar oyunları bu teknolojiden çok iyi faydalanabilir, ancak programcıların da kendilerini buna adapte etmeleri gerekiyor.
Haberin fotoğrafları