kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 31 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kırgızistan'da Bağımsızlık Günü buruk geçiyor

Yeni Haber
Kırgızistan;da 31 Ağustos Bağımsızlık Günü, resmi kutlama törenlerinin 24 Ağustosta meydana gelen uçak kazası nedeniyle iptal edilmesi nedeniyle buruk geçiyor.

Kırgızistan;da hükümet, geçen pazar günü 65 kişinin ölümüne, 25 kişinin yaralanmasına yol açan uçak kazası nedeniyle ülke genelinde kutlamaları iptal etme kararından dolayı resmi törenler yapılmazken, vatandaşlar başkent Bişkek;teki parklara ve havuzlara akın etti.

BAKİYEV, HALKI SABIRLI OLMAYA ÇAĞIRDI

Bu arada Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, bağımsızlık günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakiyev, Devlet Başkanlığı web sitesinde yayımlanan mesajında, vatandaşlarının bağımsızlık gününü kutlayarak, "Geçmişte, millet olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelen Kırgız halkının ve Kırgızistan;ın bugünkü çağdaş neslinin, başına gelen trajik olaylara rağmen, kendisine has kültürünü, dilini ve geleneklerini korumaya başardığını" ifade etti.

Vatan sevgisinin, tarihe olan saygıdan geçtiğini ifade eden Bakiyev, "Biz bir milletiz. Biz bir devletin çatısı altındayız. Manas Ata;nın bize bıraktığı ve bugünkü Kırgızistan Devleti;nin temelini oluşturan milli duyguyu, birlik ve beraberliği korumaya mecburuz" dedi.

"Bu yıl, düşünür, yardımsever, edebiyatçı ve Kırgız halkının dünyaca ünlü büyük oğlu Cengiz Aytmatov aramızdan ayrıldı. Geçtiğimiz günlerde uçak kazasında çok sayıda vatandaşımızı kaybettik" diyen Bakiyev, zor günlerin birlik ve sabırla atlatılabileceğini belirtti.

Ülkedeki enerji, fiyat artışı, su sorunlarının vatandaşları büyük ölçüde etkilediğini kaydeden Bakiyev, ülkenin zor durumdan çıkması için birlik çağrısında bulundu ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerden, hükümete yardımcı olmalarını istedi.

"Kırgızistan - benim vatanım" sloganının vatandaşların birliğini korumasında anahtar olduğunu vurgulayan Bakiyev, "Kırgızistan;ın daha güçlü ve zengin olması için hep birlikte çaba sarf etmeliyiz" ifadesine yer verdi.

Öte yandan Kırgızistan;ın Bağımsızlık Günü münasebetiyle Bakiyev;e, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere Rusya, Çin, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Azerbaycan, Belarus, Ukrayna, Almanya, Küba, Endonezya, Meksika, Kore ve Hindistan liderlerinin birer kutlama mesajı gönderdiği bildirildi.

AA