kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Ağustos 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
ÖNCEKİLERE BAKIN ... "Benden önce görev yapan Cumhurbaşkanları kaç yasa veto etmiş buna bir bakın. Gelen yasaları veto ettim diye övünmem. Arzu ederim ki hiç olmasın."

Gül: Yeminime sadık kaldım, vicdanım rahat

Kafkas krizinden, rektör atamalarına her konuda görüş açıklayan Gül, "Vatandaşlarım arasında ayrım yapmadım. Yeminime sadık kaldım, vicdanım rahat" diye konuştu..
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ne çıkışının 1'inci yıldönümünde, Kafkasya'daki krizden Ermenistan'a, tatil harcamalarından rektör atamalarına, türbandan Erbakan affına, Çukurambar buluşmasına kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Gül, "Yanlış yaptığım da olabilir. Yeminime sadık kaldım, vicdanım rahat. Vatandaşlarım arasında ayrım yapmadım" dedi. Gül, NTV'de yayınlanan özel programda, Köşk'te soruları yanıtladı ve şu mesajları verdi:

* Cumhurbaşkanı olarak devletin başıyım. Yeminimde de bağlı olmam gereken ilkeler, tarafsızlığım çok önemlidir. Bunlara bağlı kaldığıma inanıyorum. Beni seven de olabilir olmayabilir, oy vermiş olabilir, olmayabilir, hepsinin hakkını hukukunu korumak, kucaklamak zorundayım. Vicdanım bu anlamda rahat. Cumhurbaşkanı olduğum süre içinde sivil toplumu, meclisin içindeki ve dışındaki partileri, ayrım yapmadan Köşk'e davet ettim.

* Demokratik, çoğulcu ülkelerde cumhurbaşkanlarını desteklemeyenler de olacaktır... Çok ayrı düşüncede bazı insanlar var. Bunlar işin doğasının gereği. Amansız bir bölünmüşlük söz konusu değil.

* YÖK içinde bölünmüşlük vardı. Bunun yerine, bilimsel rekabet ve kalitenin artırılması gerekiyordu. Daha önceki yönetimin üniversitelerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili hazırladığı strateji belgesini rehber edinmelerini söyledim. Bölünmüşlük azaldı. YÖK Başkanı'nın performansında bir yanlış görmedim. Başörtüsü ile ilgili bir anayasa hukukçusu çıkmış, onunla karar almışlarsa, doğru-yanlış bunu savunacak değilim. 28 rektör atadım. 22 tanesini 1'inci sıradakilerden atadım. Bir rektörün AKP'den daha önce aday olduğu doğru. Başka siyasi partilerden, muhalefet partilerinde değerli görevler almış rektörler de var. Rektör seçiminde yeni bir usul olmalı. Milletvekili gibi seçilmemeliler, Cumhurbaşkanı da rektör atamasına hiç karışmamalı.

KAYIP TRİLYON DAVASI
*
(Erbakan'ın affı) Kamuoyunun gündeme getirdiği isimlere baktırdım. Çoğu henüz tutuklu. Hükümlü olmamış bir insanı affedemezsiniz. Ferit İlsever konusu da böyle. Ben şu kişiyi getirin de affedeyim diyemiyorum. Bana 5 dosya geldi. Sayın Erbakan da dahil olmak üzere 3'ünü değerlendirdim.

* RP ile ilgili iki dava söz konusu. Biri ceza biri hukuk. Ceza davası açıldı, milletvekili olmayan genel başkan, genel sekreter, genel muhasip, hepsi yargılandı ve beraat etti. Ben milletvekili olduğum için yargılanamadım. Benim dokunulmazlığımı kaldırın dedim. Meclis kaldırmadı. Tazminat davaları açıldı. Yargılanıldı ve dış işlerinden sorumlu bir başkan yardımcısının para işleriyle alakası yoktur diye mahkeme karar verdi.