kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Ağustos 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kaz dağları için S.O.S çağrısı

Yeni Haber
Çanakkale Çevre Platformu, Kaz Dağları'nda altın madenciliğine karşı bir kampanya başlatarak, Kaz Dağları'nın Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması çağrısında bulundu.

Çanakkale Çevre Platformu tarafından yayınlanan bildiride, Kaz Dağları'nda siyanürle altın arama ve maden işletmeleri açılmasına tepki gösterildi. Kaz Dağları'nın "bir avuç altın için kurban edildiği"nin ifade edildiği bildiride Kaz Dağları'nın mitolojideki adıyla İDA'nın Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması istendi. Bildiride şunlar kaydedildi:

"Dünya insanları; Asyalılar, Afrikalılar, Amerikalılar, Avrupalılar, dünyanın rengi solmasın, suyu bulanmasın, oksijeni yok olmasın, diyorsanız; çağrımız sizedir; İda' yı çöle çevirmek isteyenlere siz de "Hayır' deyin, "İda Dünya Kültür Mirası Listesine Alınsın' çağrımıza siz de destek verin.

Kazdağları insanlığın geçmişidir, bugünüdür, geleceğidir, dünyadır, dünyanındır, dünyanın kültür mirasıdır. Gözlerini kar hırsı bürümüş uluslar arası altın tekelleri, insanlık için son derece önemli bir coğrafya parçasını bir avuç altın için batırıyorlar. Tıpkı korsanların bir avuç altın için bir gemiyi batırdığı gibi. Bunlar da günümüzün korsanlarıdır. Dört yıldır geceli gündüzlü sondaj faaliyeti sürdürdüler, bugün üretim aşamasındalar, İda Dağı'nı yağmalıyorlar, İDA Dağı'na dokunulmamalı. İDA Dağı maden ocağı olmasın. İşte bunun için S.O.S diyoruz. Eğer siz de bizim gibi düşünüyorsanız; "Kazdağları tüm insanlığın ortak değeridir, yok edilemez' diyorsanız, düşüncenizi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne iletiniz."

(ANKA)