kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Ağustos 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Rusya, Gürcistan'da kontrol noktaları oluşturacak

Yeni Haber
Gürcü makamlarına göre, Rus güçleri, Güney Osetya dışında kalan Gürcistan topraklarında, bazıları 12 kilometre içlere kadar uzanan 8 adet kontrol noktası oluşturacak.

Bu noktalardan ikisi, ülkenin Karadeniz kıyıları ve Türkiye sınırından Bakü'ye uzanan en önemli ticari koridoru olan Doğu-Batı ana karayolunun yakınında olacak. Ana karayolunun izleneceği iki kontrol noktasında, trafiğe karışılmayacak.

Gürcistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Kakha Lomaia Reuters'a yaptığı açıklamada, kontrol noktalarının bazılarının, Güney Osetya sınırından 12 kilometre kadar içlerde olacağını, noktaların tam sayısıyla kurulacakları yerlere ilişkin olarak Gürcü-Rus müzakereleri yapılacağını söyledi.

Lomaia, ''Rus tarafı kontrol noktalarını Natsreti, Karaleti, Perevi, Variani, Natakhtevi, Ikoti, Jvari Geçidi ve Kvenatkotsa'da oluşturmak istiyor'' dedi.

Natsreti ve Kvenatkotsa, Doğu-Batı ana karayolu yakınında, karayoluna hakim tepeler üzerinde bulunuyor. Lomaia, bu iki kontrol noktasının trafiğe karışmayacağını vurguladı.

RUSLAR KONTROL İSTİYOR

Ancak Rus tarafı, ''Gürcüler silah-cephane geçirirken biz sadece yerimizde oturup bunları saymakla meşgul olmayız'' diyor.

Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatoli Nogovitsin bugün Moskova'da gazetecilere, liman kenti Poti'de de devriye görevi yapacaklarını açıklarken, ''Elimiz kolumuz bağlı mı oturacağız? Gürcüler Hummer araçlarıyla gezerken, TIR'larla silah-cephane sevk ederken biz sadece bakıp bunların kaç tane olduğunu mu sayacağız'' dedi. Nogovitsin, Poti'de Rus güçlerinin devriye görevi yapmasının, Rusya-Fransa ortak tutumu olduğunu da kaydetti.

Lomaia ise açıklamalara tepki göstererek, Rusya'nın, anlaşmalar gereği Poti'yi kontrol edemeyeceğini söyledi. Lomaia, ''Poti limanının Rus donanmasınca kontrolünün'' Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin arabuluculuğuyla sağlanan da dahil olmak üzere hiçbir anlaşmada geçmediğini belirtti.

Poti'nin hemen dışında siperler kazarak yerleşen yaklaşık 20 kişilik Rus askeri grubu, bugün Gürcü göstericilerce protesto edildi.

Yaklaşık 1000 kişilik gösterici grubu araç kornaları çalarak, Gürcistan bayrakları sallayarak protestoda bulundu ve Rus güçlerine, ''burada kalma hakkınız yok, çekilin'' çağrısı yaptı.

AA