kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ağustos 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çatışmalar ihracatı olumsuz etkiledi

Yeni Haber
Kafkasya'daki çatışmalardan sonra Türkiye ile Gürcistan arasındaki ihracat bu yıl Ağustos ayına kadar yükseliş içindeyken, çatışmalardan sonra düşüş yaşandı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Genel Sekreteri İdris Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gürcistan'a ihracatının, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından uygulanan Komşu Ülkeler İle Ticareti Geliştirme Stratejisi paralelinde son yıllarda sürekli olarak artış eğilimi içinde olduğunu belirtti.

Çevik, iki ülke arasında yükselen ticaret hacmine ve yakınlık avantajına rağmen ticari ilişkilerin tam istenilen boyutta olmadığını ifade ederek, ''Bu ilişkiler daha ileri boyuta getirilmeye çalışılırken, çatışmalar ortaya çıktı. Bu da ticari ilişkileri oldukça etkiledi'' dedi.

İHRACAT TAMAMEN DURMUŞ

Çevik, 2007 yılında 1 Ocak-18 Ağustos tarihleri arasında Gürcistan ile 358 milyon 467 bin dolarlık ihracat işlemi gerçekleştiğine dikkati çekerek, ''Bu yılın aynı döneminde ise 463 milyon 829 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakamlar bizi yanıltmamalı. Rakamlar arasında fazla bir fark olmamasına rağmen, şu anda ihracat tamamen durmuş durumda'' diye konuştu.

RAKAMLAR DAHA DA DÜŞECEK

Geçen yılın Ağustos ayına oranla bu yıl her ay Gürcistan'a yapılan ihracatta artış olduğunu vurgulayan Çevik, şöyle devam etti:
''Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl ihracat rakamları sürekli olarak yükseliyor. En son geçtiğimiz ay Gürcistan'a 104 milyon 234 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı ayında 48 milyon 112 bin dolar olmuştu. Çatışmaların başladığı ağustos ayında ise ihracat rakamları düşmeye başladı. 2007 yılının ağustos ayında 58 milyon 523 bin dolarlık ihracat yapılırken, bu yıl 1-18 Ağustos tarihleri arasında 31 milyon 920 bin dolar ihracat yapıldı. Bu düşüş önümüzdeki aylarda daha belirgin olarak rakamlara yansıyacaktır.''

Türkiye, Gürcistan'a ihracatında plastik ve plastikten mamul eşyalar, elektrikli ve elektriksiz makine ve cihazlar, demir ve çelik eşyalar, ağaç ve ağaçtan mamul eşyalar, alüminyum ve alüminyum eşyalar, demir ve çelik gibi ürün grupları yer alıyor.

AA