kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ağustos 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
ERKEN DÖNÜŞ... 2004 Atina'nın şampiyonu Nurcan Taylan, Pekin'de de en büyük madalya umutlarımızdandı. Ancak ünlü sporcu '0' çekerek büyük hayal kırıklığı yarattı. Taylan da Artuç gibi bugün Türkiye'ye dönüyor.

Fiyasko korkusu

ALİ ERDOĞAN-RAŞİT ATEŞ
Pekin'de madalya umutlarımız birer birer elenirken, 'en başarılı olimpiyat' hedefinden uzaklaştık Halterde Artuç'un da '0' çekmesiyle 2004 Atina'nın bile gerisinde kalma tehlikesiyle karşı karşıyayız..
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları tüm hızıyla devam ederken, sporcularımızın şu ana kadar ortaya koydukları performans umutlarımızı kırdı. Final, hatta madalya beklediğimiz birçok sporcu art arda elenirlerken hedeflerimizin de iyice uzağına düşme tehlikesi ufukta belirdi. İlk kez 12 branşta 68 sporculuk bir kafileyle gittiğimiz Çin'de, ciddi bir fiyasko yaşama ihtimaliyle karşı karşıya kaldık. Türkiye'nin tarihindeki en iyi olimpiyatları yaşayacağını iddia eden Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Pekin öncesinde 2004 Atina Olimpiyatları'ndaki performansımızı geride bırakacağız. Beş altın, beş gümüş, beş de bronz madalya bekliyorum. Böylelikle oyunların sonunda ilk 20 ülke arasına girebileceğimizi düşünüyorum" demişti.

TEK MADALYA ÖZKAN'DAN
Ancak şu ana kadar tek madalyamız genç sporcu Sibel Özkan'ın, bayanlar halter 48 kiloda kazandığı gümüş madalya oldu. Özellikle halterde madalya beklediğimiz Nurcan Taylan ve Sedat Artuç'un 'sıfır' çekmeleri tam bir şok yaşattı. Bu tabloda, 15 madalya hedefi neredeyse imkansız hale gelirken, Atina'da alınan 3 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyalık performansa ulaşmak bile zora girdi. Türkiye, en çok madalyayı, 6 altın 4 gümüş 2 bronz ile 1948 Londa Olimpiyatları'nda toplamıştı. Olimpiyat takımımızın 'altın madalya rekoru' ise 7 altınla 1960 Roma Olimpiyatları'nda gerçekleşti.

*SİBEL ÖZKAN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

*NURCAN TAYLAN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

*SEDAT ARTUÇ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...
Haberin fotoğrafları