kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ağustos 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Fed Başkanı Ben Bernanke

'Mortgage krizinin yok ettiği güven 5 yıldan önce gelmez'

ABD'de mortgage krizi şu ana kadar 400 milyar dolar zarara mal oldu. Krizin atlatılması için 3 yıl, piyasalara güvenin gelmesi için ise 5 yıl gerekiyor..
Geçen yaz aylarında patlak veren ve ağustos ayında ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere dünyanın önde gelen merkez bankalarının piyasalara müdahale etmeleri ile küreselleşen mortgage krizi dünya piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Merkez bankalarının ilk etapta 250 milyar dolar akıttıkları dünya piyasaları ise tüm müdahalelere rağmen krizin etkisiyle şu ana kadar 400 milyar dolar zarar etti.

BERNANKE YANILDI
ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin 5 Haziran 2007'de yaptığı ve "yaşanan krizin reel sektör veya finans piyasalarına yayılma gibi bir ihtimali yok" açıklamasından iki ay sonra piyasaların karışması Fed'e olan güveni de zedeledi. Uzmanlar piyasalara yeniden güvenin gelmesi ve bankaların yeniden korkusuzca birbirlerine kredi vermeye başlaması için en az 5 yıl daha geçmesi gerektiğini ileri sürüyor. Geride kalan 1 yıl içerisinde ise krizin merkezi durumda olan ABD ekonomisi ağır yara aldı. New York Borsası yüzde 14 değer yitirirken bazı bölgelerde ev fiyatları yüzde 40'lara varan değer kaybına uğradı. Uzmanlar özellikle ABD'li tüketicileri zor günlerin beklediğini belirterek krizin mortgage krizinin etkilerinde 2011 yılından önce düzelmenin beklenmemesi gerektiğine i ş a r e t e d i l i - yor.