kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Ağustos 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bakanlık bu filmi çok sevdi

Yeni Haber
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yıl destek verdiği sinema filmleri arasında yer alan "Biraz Tuz Biraz Biber", senaryosu, oyuncu kadrosu ve tecrübeli yönetmeniyle, yükselişe geçen Türk sinemasının iddialı örneklerinden biri olmaya aday.

Senaryosunu Fulya Özinancın'ın kaleme aldığı "Biraz Tuz Biraz Biber"in duygu dolu hikayesini, ödüllü yönetmen Aydın Bağardı sinemaya aktaracak. Bugüne kadar çeşitli yurt içi, yurt dışı sinema ve belgeselin, televizyon dizilerinin de yönetmenliğini üstlenen Bağardı, ANKA'ya yaptığı açıklamada, "Biraz Tuz Biraz Biber" için "İlk defa bu kadar heyecanlanıyorum. Böyle bir projenin başında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Hayret ve Sefa'nın geleneklerin kuvvetli olduğu Urfa'dan, "modern" İstanbul'a aşk ve cesaret yolcuğunu anlatan filmin Türkiye'nin değişik yüz ve konularına ayna tuttuğunu belirten Bağardı, filmin bir kara mizah olduğunu ifade etti. "Filmden çıktıktan sonra izleyicilerin yüzlerinde, hoş bir tebessümle birlikte, kafalarında soru işaretleri"nin olacağını söyleyen Bağardı, Şiva Film-Yapım'ın yapımcılığını üstlendiği film için Eylül ayında kamera arkasına geçecek.

KEMAL SUNAL OYNAYACAKTI, OLMADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan "Biraz Tuz Biraz Biber" için daha önce de teşvik yardımı aldıklarını kaydeden Bağardı, üzücü bir olay nedeniyle o dönemde parayı Bakanlığa iade ettiklerini belirtti.

Senaryosu 1999'da kaleme alınan film için ilk olarak 2000 yılında Kültür Bakanlığı Film Destekleme Komisyonu'na başvurulmuş ve komisyon tarafından da desteklenme kararı çıkmış. Harekete geçen ekip, filmin başrolü içinse Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Kemal Sunal'ı düşünmüş. Bağardı, Sunal'ın da "Biraz Tuz Biraz Biber"in senaryosunu okuduktan sonra "severek oynayacağını" söylediğini ifade etti. Filmin prodüksiyon aşamasının tüm hızıyla devam ederken, Sunal'ın yaşama veda ettiğini kaydeden Bağardı, bunun üzerine de kendisinin Bakanlığa destek parasını iade ettiğini belirtti.

FİKRET KUŞKAN, RASİM ÖZTEKİN BAŞROLLERDE

Bu yıl aynı senaryonun tekrar Bakanlığa sunulduğunu ve yine desteklendiğini ifade eden Bağardı, "Yalnış bilmiyorsak eğer bu olay Türk Sinemasında bir ilktir. Film için bu kadar beklememin sebebi şu; bazı filmlerin oyuncuları vardır, bu filminde vardı ve Kemal Abiden sonra bu oyuncuyu bulmak çok zordu" diye konuştu.

Bağardı, şimdi ise iki başrolü olan film için ünlü oyuncular Fikret Kuşkan ve Rasim Öztekin ile görüşmeler sürdüğünü belirtti.

"BİRAZ TUZ BİRAZ BİBER"

Film ekibi "Biraz Tuz Biraz Biber"i şu sözlerle anlatıyor:

"Nuh tufanından sonra dünya üzerinde kalan 4 şehirden biri, peygamberler şehri , UrfaGüneşin kavurduğu çatlamış toprakların yeniden doğuşunu müjdeleyen GAP

Yoksullukyoksunlukyalnızlıkİnsanlığı kötülüğün kucağında bırakır zamansız

Ve aşk gelir bulur ansızınİyilik kötülüğün içine, kötülük de iyiliğin içine saklanır

Yazılır. Dünyanın değişmez kanunuAyırmak zorlaşır ikisini birbirinden.

Modern dünyanın kurallarına direnen, yok olmaya yüz tutmuş bir mesleği seven, aşkla icra eden, namuslu bir şekilde yaşamaya çalışan usta Hayret'in sevgilisine kavuşmasının yolu nedir?..

Urfa'nın yoksulluğunda doğup, bu yoksulluğa yenilmeyen ve bu uğurda hiçbir değeri kalmayan Sefa, en zor durumda kaldığında ne yapacaktır?..

Kan davası devam eden gelen bir gelenek Hangi güç yenecek bu geleneği? Aşk mı?

İç içe geçen öykülerle kurguladığımız "Biraz Tuz Biraz Biber", bizim tüm değerlerimizi içinde barındıran, yok olan kültürümüze sahip çıkan bir kara mizahYurdumuzun önde gelen sanatçılarının yer alacağı filmimiz, sadece bizi bize değil; kendimizi diğer kültürlere de anlatacaktır"

(ANKA)