kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Temmuz 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tıkla KEY'de ne kadar alacağını öğren

Yeni Haber
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödeme listelerinin yayımlandığı ''www.keyodemeleri.com'' adresli sitenin kapasitesinin güçlendirildiğini, vatandaşların artık sorgulama için banka şubelerine gitmesine gerek olmadığını söyledi.

KEY'DEN NE KADAR ALACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yetgin, ödeme listelerinin yer aldığı internet sitesinin pazartesi gününden itibaren açıldığını, ancak yoğun başvuru nedeniyle vatandaşların bilgilere ulaşamadığını hatırlattı.

Sistemin ilk aşamada 4 bin kişiye aynı anda yanıt verecek şekilde organize edildiğini, ancak aynı anda girmek isteyenlerin sayısının zaman
zaman 60 bine kadar ulaşması nedeniyle sistemin yanıt veremez hale geldiğini kaydetti.

Yapılan çalışmalarla sürücü sayısının artırılarak mümkün olan optimum kapasiteye yükseltildiğini bildiren Yetgin, bugün öğleden sonradan itibaren aynı anda 40-50 bin kişinin sistemden yararlanmasının mümkün hale geldiğini bildirdi.

Bu tür aşırı yüklenmelerde sistemde sorun çıkmasının teknik olarak imkan dahilinde olduğuna işaret eden Yetgin, bu aşamadan sonra, vatandaşların ödenecek tutarları öğrenmek için Ziraat Bankası şubelerine gitmemesinin, ödemelerin sağlıklı yürütülmesi ve şubelerdeki yoğunluğun azaltılması açısından daha yararlı olacağını vurguladı.

Edinilen bilgiye göre, vatandaşlara ödeme tutarları hakkında bilgi vermek üzere kurulan 0216.444 08 61 numaralı çağrı telefonununa da aşırı
talep nedeniyle ulaşmakta sorun yaşanıyor. Telefonla bilgi sistemi için 12 hat ayrıldığı, 10 personelin görevlendirildiği kaydedildi.Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, ilk gün Ziraat Bankasının 399 bin 111 kişiye toplam 225 milyon YTL ödeme yaptığını bildirirken, sadece 9 kişinin şirket hisse senedi istediğini açıkladı.

Diğer taraftan, KEY ödemelerine ilişkin listelerin Resmi Gazete'nin internet sitesinden kopyalanarak bazı internet siteleri üzerinden hizmete sunulması da vatandaşların bilgilerinin açıklanması açısından sakıncalı bulunuyor.Uzmanlar, Emlak Konut GYO'da listeler internette yayımlanırken ilk aşamada her işlem için güvenlik kodunun konduğunu, ancak yoğun talep nedeniyle işlemlerin hızlandırılması için bunun daha sonra kaldırıldığını kaydetti.

Verilen bilgiye göre, KEY listelerinin yayımlandığı internet sitesine vatandaşların ilgisi gece ilerleyen saatlerde de sürdü. Gece ilerleyen saatlerde ve sabah saatlerinde, aynı anda 30 bin civarında insanın sisteme girmeye çalıştığı belirlendi.

İTİRAZLAR 3 AY İÇİNDE ÖNCE ÇALIŞILAN KURUMA YAPILACAK

TC kimlik numarasıyla yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almayanlar, sosyal güvenlik numarasıyla yapılan sorgulamada TC kimlik
numarasının bulunmaması ya da KEY hak sahibi olduğunun ve ödeme miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde, 3 ay içinde
öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara (çalışmış oldukları kurumlara) başvuracaklar. Bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal
Güvenlik Kurumuna müracaat edilmesi gerekiyor.

Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına istinaden yapılacak ödemelerde, yasal mirasçıların tümünün aslen/vekaleten birlikte müracaat etmeleri veya miras ortaklığına temsilci atanması gerekecek. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne dair mahkeme kararının ibraz edilmesi halinde ise hisse oranında ödeme yapılacak.Vekaletnameyle yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecek. Ancak, ibraz edilecek genel vekaletnamede, vekilin bankadan para çekme yetkisinin bulunması gerekiyor.Duyuruda, ilgili kanun uyarınca Resmi Gazetede ilan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacakların Hazineye irad kaydedileceği hatırlatıldı.

KEY Hak Sahipleri Ödeme Tarihleri Tablosu

Yaklaşık 8.5 milyon vatandaşın aylardır beklediği KEY ödemeleri başladı. İşte KEY ödemelerine yönelik en çok sorulan soruların yanıtları;

1- KEY parasını nasıl alabilirim?
Hak sahiplerinin TC kimlik numarası ile birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ile Ziraat Bankası'na başvurmaları gerekiyor. Ödemeler, vatandaşlık numarasının son iki rakamına göre, günlere bölünerek yapılıyor.

2- Belirlenen sürede başvuramazsam ne olacak?
Hak sahipleri paralarını 5 yıl içinde istedikleri zaman alabilecek. 5 yıl sonunda alınmayan paralar Hazine'ye gelir kaydedilecek.

3- Sosyal güvenlik numarası ile alamaz mıyım?
TC kimlik numarası bulunmayan, sadece sosyal güvenlik numarası bulunan hak sahiplerine ödeme yapılmayacak.

4- Hesabıma haciz konulabilir mi?
Evet. Haczin önlenmesi için yasa Meclis'te kabul edilmedi. Ziraat Bankası önce kendi alacaklarını tahsil edecek. Başka alacaklı kurumlar icra emirlerini Ziraat Bankası'na gönderdi.

5- İcra varsa n'olacak?
Hak sahipleri, eğer icra varsa borcu düşüldükten sonra kalan parayı alabilecek. Ziraat Bankası'na ulaşan icra emri sayısı 60 binin üzerinde.

6- Para yerine hisse senedi alabilir miyim?
Hak sahipleri para Emlak Konut'tan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisse senedi alabilecek.

7- Ne kadar para alacağımı nasıl öğrenebilirim?
KEY ödemelerine ilişkin www.keyodemeleri.com sitesinde sorgulama yapılabilir.

8- Listede ismim yoksa, veya para azsa nasıl itiraz edeceğim?
3 ay içinde önce çalıştıkları kurumlara, bu kurumlardan sonuç alınmazsa sosyal güvenlik kurumlarına başvurabilecek.

9- Emekliler alabilecek mi?
1987-1995 yılları arasında çalışmış ve şimdi emekli olanlar da KEY parası alacak.

10- Hak sahibinin ölmesi durumunda ödeme kime yapılacak?
Yasal mirasçıları da başvurabilecek. Birden fazla mirasçı varsa birlikte başvuracak, ortak temsilci atayacak.