kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

AB ilişkilerine kurşun sıkılıyor

Yeni Haber
Almanya'nın önde gelen Hıristiyan Demokratlarından Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, "Türkiye'de yaşanan kriz AB ilişkilerine sıkılmış bir kurşundur" dedi.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle' e açıklamalarda bulunan Polenz, şu an sözkonusu olan krizin öncelikle Türk iç politikasını olumsuz etkilediğini belirterek, şöyle konuştu: "Ekonomide ilk kriz emareleri görülmeye başlandı. Bu iç politik krize odaklanılması nedeniyle reform sürecinin aksaması da kuvvetle muhtemel. AB'ye tavsiyem, reformların sürdürülmesi konusunda Türkiye'ye yardımcı olmaya devam etmeleri. Ancak şurası kesin ki bu kriz, AB ilişkilerine sıkılmış bir kurşundur."

Sık sık Türkiye'de en üst düzeyde temaslarda bulunan Polenz, AKP'nin kapatılması ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, "Bence partinin kapatılıp kapatılmamasından ziyade asıl önemli olan 70 ileri gelen AKP'li hakkında talep edilen beş yıllık siyaset yasağının getirilip getirilmeyeceği. Düşünsenize, Almanya'daki kitle partilerinden mesela Birlik Partileri ya da Sosyal Demokratlar'dan 60-70 politikacı beş yıl süreyle siyaset yapamasa, bunun, ilgili partinin siyasi faaliyetlerindeki inandırıcılığı üzerinde ne gibi bir etkisi olurdu acaba?" dedi.

(ANKA)