kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Saldırı en gerilimli dönemde yaşandı'

İLİŞKİLİ HABERLER
'Saldırı en gerilimli dönemde yaşandı'
İstanbul'daki kanlı terör saldırısı ABD'den Çin'e kadar dünya medyasında büyük yankı buldu. Gazeteler saldırıyı şöyle değerlendirdi:

* BBC: İngiliz yayın kurumu BBC, "Öldürücü patlamalar İstanbul'u vurdu" başlığını kullandığı haberinde, "Hiç kimse sorumluluğunu üstlenmedi ancak güvenlik servisleri, saldırının Kürt asilerinin markasını taşıdığını söylüyor" dedi.

* TIMES: İngiliz The Times da, İstanbul saldırısının Türkiye'de "gerilimin" yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini belirterek, saldırının Anayasa Mahkemesi'nin AKP davasını görüşmeye başlamasına saatler kala meydana geldiğini yazdı.

*CENAZE TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...* FIGARO: Fransız Le Figaro da, saldırı konusunda PKK'dan kuşkulandığını ancak silahlı İslamcı ve aşırı sol grupların da İstanbul'da aktif olduğunu belirtti. Gazete, "Bu çifte saldırı, Türkiye'nin gerilim dönemini yaşadığı günlerde meydana geliyor" dedi, Ergenekon ve AKP davalarına dikkat çekti.

* DEUTSCHE WELLE: Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle de, "İstanbul Güngören'de 10 dakika ara ile patlayan iki bomba, 17 kişinin ölümüne neden oldu. 150'den fazla kişinin yaralandığı saldırıyı üstlenen olmadı. İlk incelemelere göre bombalar çöp tenekelerine bırakıldı" dedi.

* NEW YORK TIMES: Amerikan New York Times, 15 Kasım 2003'te ikiz kamyonlara yerleştirilen bombaların patlamasıyla, İstanbul'daki iki sinagogda 23 kişinin ölmesi ve 300'den fazla kişinin yaralanmasından sonra dünkü iki patlama en ciddi terörist saldırı olarak görünüyor. O yıl 60 kişinin öldüğü ve İslami radikal grupların suçlandığı terör saldırıları serisinde en kötüsü olan saldırıda, El-Kaide bağlantılı karanlık bir grup sinagog patlamaları için sorumluluk üstlenmişti.

* GUARDIAN: Gazete "İlk şüpheler son 25 yıl boyunca sayısız bombalı saldırıdan sorumlu olan Kürt isyancılar üzerinde yoğunlaşıyor" diye yazdı.

* INDEPENDENT: İngiliz gazetesi The İndependent ise, son dönemde Türkiye'de gerçekleştirilen terörist saldırılarını da anımsattığı haberinde, saldırının zamanlanmasına dikkat çekerek, "Türkiye, bugün başlaması öngörülen dava nedeniyle, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa sürüklendi" yorumunu yaptı.

* EL PAIS: İspanyol El Pais de, polisin İstanbul saldırılarından PKK'yı sorumlu tuttuğunu belirterek, "Patlamalar, Türk ordusunun Kuzey Irak'taki PKK mevzilerine karşı operasyon düzenlenmesinden birkaç saat sonra oldu" diye yazdı.

* BILD: "Korkunç saldırı 17 kişinin ölümüne yüzlerce kişinin yaralanmasına neden oldu. Milyonların metropolünü sarsan birinci bombanın ardından ikinci bomba patladı."

* REUTERS: SABAH'ın "Katilleri tanıyoruz" manşetini abonelerine duyururken "İstanbul'da 2003'ten bu yana en kanlı saldırı" ifadesini kullandı.

* ÇİN TV: Devlet televizyonu CCTV'de saldırının 9 Temmuz'da İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'na yapılan ve 3 polis ile 3 teröristin öldüğü olayın ardında yaşanan en büyük olay olduğu ifade edildi.