kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Temmuz 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ukrayna'da sel 22 can aldı

Yeni Haber
Ukrayna'da birkaç gündür devam eden şiddetli yağış ve fırtınada hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye yükseldiği bildirildi.

Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin batısını vuran yağış ve fırtına yüzünden 19 bin 800 kişinin yetkililerce tahliye edildiği belirtildi.

Ölenlerin arasında 6 çocuk bulunduğu ifade edilen açıklamada, 40 binden fazla evle 34 bin hektarlık tarım alanının kısmen sular altında kaldığı bildirildi.

Yüksek gerilim hatlarındaki hasar nedeniyle birçok yerleşim birimine elektrik verilemezken, 900'den fazla köprü ile 680 kilometrelik kara yolunun hasarlı olduğu ifade edildi.

Bu arada, Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile Başbakan Yulya Timoşenko'nun dün afet bölgesini ziyaret ettiği, Yuşçenko'nun, "Şimdi birlik olma zamanı. Bu durumda sizi yalnız bırakmayacağız, bütün sorunları halledeceğiz" açıklamasında bulunduğu belirtildi.

Bölgeye gıda maddesi, içme suyu ve ilaç gönderildiği ve elektrik ağının tamiri, su tahliyesi, nehirlerin temizliği ve kıyıların güçlendirilmesi için çalışmaların sürdüğü ifade ediliyor.