kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Temmuz 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bağdat'ta bombalı saldırılar

Yeni Haber
Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Şiileri hedef alan bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı 24'e yükseldi, 72 kişi yaralandı. Irak polisi, İmam Musa'nın ölüm yıl dönümü etkinlikleri için Kazımiye'ye giden Şiileri hedef alan saldırıların 3 intihar eylemi ve yola yerleştirilen bir bomba ile meydana geldiğini söyledi. Polis, intihar eylemcilerinin kadın olabileceğini belirtiyor.
YÜZBİNLERCE Şİİ BAĞDAT'A AKIN EDİYOR

Şiilerin 12 imamından 7'ncisi olan İmam Musa El Kazım'ın ölümünün 1209'uncu yıl dönümü münasebetiyle Salı günü yapılacak anma törenlerine katılmak üzere binlerce Şii başkent Bağdat'ın kuzeybatısında bulunan Kazımiye semtine akın ediyor.

Irak'ın değişik şehirlerinden Bağdat'a yürüyerek gelen kadın, erkek ve çocuklardan oluşan yüzbinlerce Şii, yoğun güvenlik önlemleri altında İmam Musa El Kazım'ın türbesinin bulunduğu Kazımiye semtinde cumartesi gününden beri toplanmaya başladı. Daha çok Şiilerin yaşadığı ve Bağdat'a yüzlerce kilometre uzaklıktaki güney illerinden yürüyerek gelen binlerce Şii için halk ve Bağdat valiliği tarafında kurulan dinlenme çadırlarında ziyaretçilere yiyecek, içecek ve sağlık hizmeti sunuluyor.

Ziyaretçilerin güzergahı üzerindeki birçok yol ve Dicle Nehri üzerindeki bazı köprüler araç trafiğine kapatıldı.

Yol ve cadde üzerlerinde halkın bağışları, Bağdat valiliği ve belediye meclislerinin yardımıyla kurulan dinlenme çadırlarında hastanelerde görevli sağlık memurları gönüllü olarak çalışıyor.

Bağdat'ın merkezinde bulunan Salihiye semtinde kurulan çadırlardan birinde çalışan sağlık memuru Muhammed Hummadi, güney illerinden, kavurucu sıcağa ve kum fırtınasına rağmen yüzlerce kilometreyi katedip Bağdat'a gelen ziyaretçilere her tür sağlık hizmetini 24 saat verdiklerini söyledi. Hummadi, "Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan ziyaretçilerde en çok astım, tansiyon, eklem rahatsızlıkları ve ayaklarda ödem vakalarına rastlıyoruz. Burada insanların tansiyonlarını ölçüyor ve rahatsızlıklarına bağlı olarak gerekli ilaçları veriyoruz. Durumu ciddi olan ve fenalaşan kişileri, tahsis edilen ambulanslarla en yakın hastaneye taşıyoruz ve orada gerekli müdahale yapılıyor" dedi.

Bu arada, ziyaretçilerin güzergahı üzerinde yoğun güvenlik önlemleri alınmasına rağmen Bağdat'ın Kerrada semtinde bulunan Kahramana meydanında kurulan dinlenme çadırına 3 kadın intihar eylemcisi tarafından düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğü ve 74 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırılarda ölen ve yaralananlar arasında kadın ve çocukların bulunduğu belirtildi.

Şiilerin dini münasebetleri sıklıkla saldırılara hedef oluyor ve saldırılarda genellikle Sünni gruplar suçlanıyor. Sünni ve Şii milislere karşı düzenlenen operasyonlardan sonra mezhepler arası çatışmalarda azalma görülmesine rağmen, bu tür yürüyüşlere düzenlenen saldırıların önlenmesi çok zor.

Anma törenlerinden önce bazı yolların ve köprülerin kapatılması gündelik hayatı olumsuz etkilemeye başladı. Vatandaşlar, işlerine gidememekten ve işlerine gelemeyen memurlar sebebiyle tam kadro çalışamayan devlet dairelerinin eksik hizmet vermesinden yakınıyor.

Abbasi yönetimine muhalefeti sebebiyle hapse mahkum edilen Şiilerin 12 imamından 7'ncisi olan İmam Musa El Kazım, 20 yılını geçirdiği Bağdat'taki Sindi hapishanesinde 799 yılında vefat etmişti. El Kazım'ın vefatının 1209'uncu yıl dönümü anma etkinlikleri için, Bağdat'ın kuzeybatısında bulunan Kazımiye'deki türbeye yaklaşık bir milyon Şii'nin gelmesi bekleniyor.

AA