kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Temmuz 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Haber turu

ABD'de 400 bin mortgage mağduruna müjde
ABD'de, tutsat (mortgage) kredisiyle ev alan ve geri ödeme zorluğu içindeki 400 bin evsahibini icraya düşmekten, ayrıca tutsat devleri Fannie Mae ile Freddie Mac'i çökmekten kurtarmayı amaçlayan tasarı, Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. Başkan Bush yönetiminin, daha önce ortaya koyduğu çekincelerinden geri adım atması sonucu yasalaşma yolunda önemli bir aşamayı geçen tasarı, 272'ye 152 oyla kabul edildi ve Senato'ya sevkedildi. Tasarının, Senato'dan da birkaç gün içinde geçmesi bekleniyor. Yönetimin ve Kongre'deki her iki partinin uzlaşmasıyla hazırlanan tasarıda, kredisini geri ödemekte zorlanan evsahiplerine 3.9 milyar dolar ayrılıyor. Bu tahsis, yönetimin Demokratlar'a verdiği bir ödün oldu. Bush yönetimi, banka ve bankerlere tahsis istiyordu. Bunun karşılığında yönetim, 2 tutsat devine yardım eli uzatılması konusunda kendisine yetki verilmesi ödününü aldı.

Bankacılar risk artsa da 'durgunluk olmaz' dedi
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 94 üst düzey banka yöneticisi tarafından cevaplanan Temmuz-Eylül 2008 dönemi Bankacılık Sektörü Yönetim Kesimi Anketi'nden karamsar bir tablo çıktı. Ankete göre, mevduat ve kredi faiz oranlarında, enflasyon, cari açık ve bütçe açığında artış, kârlılıkta ve bireysel kredi hacimlerinde düşüş gibi olumsuz beklentilerin sürdüğü ve bankacılığın riskliliğinin artmasının öngörüldüğü gözlendi. Kârlılığın azalacağına dair beklenti ile konut, tüketici ve ticari kredi faiz oranlarına ilişkin artış beklentisi, son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Olumsuz beklentilere rağmen GSMH ve bankacılık sektörü aktif büyüklüğüne ilişkin artış beklentilerinin devam etmesi, ekonomik durgunluk yaşanmasının beklenmediğini gösterdi.

Beyaz eşyada üretim de ihracat da düşüyor
Yılın ilk yarısında çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın ve buzdolabından oluşan 4 ana grup üründe iç satış, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4 artarken üretim yüzde 3, ihracat ise yüzde 1 oranında gerileme gösterdi. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, geçen yılın ilk yarısında 4 üründe iç satış 2 milyon 359 bin adetken bu yılın aynı döneminde rakam yüzde 4 arttı ve 2 milyon 455 bin adede çıktı. 2007'nin ilk yarısında 8 milyon 274 bin adet olan üretim rakamı ise bu yılın ilk 6 ayında yüzde 3 azalarak, 7 milyon 990 bin adede geriledi. İhracata ilişkin verilere bakıldığında ise 4 ana grup üründe toplam ihracat, yüzde 1 gerileyerek 5 milyon 528 bin 944 adete düştü. Geçen yıl 311 bin 319 adet olan ithalat ise 270 bin 718 adede indi.