kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Temmuz 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Tüpraş'ın sipariş ettiği iki tanker, T. Sevgi ve T. Gönül adlarıyla Koç Ailesi'nin vefat eden üyesi Sevgi Gönül'ün adını taşıyacak.

Koç: Allah Tüpraş'tan razı olsun 2 tanker, 4 römorkör sipariş etti

Koç Holding'in gemi inşa şirketi RMK Marine, TÜPRAŞ için inşa ettiği ilk tankeri 10 ayda suya indirdi. RMK Marine adına Tüpraş'a teşekkür eden Rahmi Koç, "Tüpraş, 2 tanker 4 römorkör siparişi verdi. Allah Tüpraş'tan razı olsun" dedi..
Koç Holding çatısı altında Tuzla'da süper yatlardan muharip gemilere farklı alanlarda gemi inşa eden RMK Marine, Tüpraş için yaptığı T.Sevgi isimli tankeri denize indirdi, T.Damla 4 adlı römorkörü de teslim etti. Koç Holding Şeref Başkanı ve RMK Marine Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Tüpraş'ın 2 adet tanker, 4 adet de römorkör siparişi verdiğini belirterek, "Sevgi adlı tanker, Tüpraş için inşa ettiğimiz iki tankerden ilki. Damla römorkörü ile Tüpraş için inşa ettiğimiz römorkörlerin sayısı üçe yükseldi. Allah Tüpraş'tan razı olsun" dedi. Koç, T. Sevgi'yi kardeşi T. Gönül'ün takip edeceğine işaret ederek, "İlk saç kesiminden 10 ay sonra bu gemiyi denize indiriyoruz. Bundan 4 ay sonra da teslim edeceğiz. Dolayısıyla, 14 ayda bir tanker inşa eder hale geldik. Amacımız bu süreyi 12.5 aya çekmek" şeklinde konuştu. Türk gemi inşa sektörünün 2002 yılında dünyada 24'üncü olduğuna işaret eden Koç, "2007'de ise 6'ncılığa yükseldi. Bundan sonra kademe kazanmak daha da zor olacaktır. Küçük kimyevi tanker inşasında dünyada birinci sıradayız. Mega yat sanayinde de 4 numara olduk" diye konuştu. Rahmi Koç, dünyada tersanelerin ya gemi ya da yat yaptığını vurgulayarak, "Biz her ikisini aynı çatı altında yapıyoruz. Bizim üstelik bir de bakım ayağımız var. 3 ayak üzerinde duruyoruz. 100 ve 120 feet 'oyster' tekneler, bundan böyle burada üretilecek. 500 ton üzeri yatları denize indirebilmek için yaptığımız kızak çok yakında tamamlanacaktır. Bütün gayemiz Koç ismine yakışır gemi inşa etmek" dedi.
Haberin fotoğrafları