kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Temmuz 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kopya cihazıyla büyük vurgun...

Ferit ZENGİN SABAH
Cezaevinden 9 ay önce kaçan "Binbir surat" lakaplı Nurettin Yiğit, geliştirdiği suni ATM ve BTM işlemcileriyle 9 ayda 960 kişinin hesabından 2 milyon YTL çaldı..
Dolandırıcılık suçundan yattığı cezaevinden 9 ay önce kaçan "Binbir surat lakaplı" Nurettin Yiğit bu kez kaçamadı. Sayısız sabıkası bulunan ve ilk kez 1997'de yakalanan Yiğit, 2002'de bir başka dolandırıcılık suçlamasıyla ele geçirildiği Antalya'da polisten kaçtı. Yiğit, 2006'da dolandırıcılık suçundan girdiği Eskişehir Cezaevi'nden de 9 ay önce firar etti. O günden beri Yiğit'in peşinde olan polis, bir çetenin bankaların ATM ve BTM cihazlarına yapay işlemci düzenek yerleştirip kredi kartlarının şifre ve bilgilerini kopyaladığı' yönünde ihbar aldı. İhbar üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri polisi tespit ettiği çeteyi takibe aldı.

YAPAY ATM VE BTM'NİN MUCİDİ
Çetenin internet ve kredi kartı dolandırıcılığında uzmanlaşan Yiğit'in liderliğinde çalıştığı tespit edildi. Yiğit'in son firarının ardından icat ettiği suni ATM ve BTM cihazları ile 9 ayda 960 kişinin hesabından 2 milyon YTL'nin üzerinde vurgun gerçekleştirdiği belirlendi. Samsun merkezli olup Yalova ve İstanbul'da çalışan çeteye yönelik operasyon yapan polis, Eyüp Topçular'da bir banka ATM'sine yapay işlemci yerleştiren iki kişiyi yakaladı. Polis daha sonra 'Binbir Surat'ın oğlu ile yeğeninin de aralarında bulunduğu 3 kişiyi yakaladı. Polis, ifadeler doğrultusunda Nurettin Yiğit'in Yalova'da üs olarak kullandığı adrese baskın düzenledi. Yiğit ikinci kattan atlayarak bir kez daha polisin elinden kurtulmak istedi ama başaramadı.