kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Temmuz 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Havayolu şirketlerine 'ikram için fatura kesin' uyarısı

SHGM, havayollarının ek ikramlar karşılığında fatura vermediğine yönelik şikâyetler aldığını belirterek "Bu konulara uyulması gerek" dedi..
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, genel müdürlükten, yolcu taşımacılığı yapan havayolu şirketlerine bir uyarı yazısı gönderildi. Yazıda, bakanlığın "Bölgesel Havacılık Projesi'' kapsamında başlattığı çalışmalarla ucuz maliyetli uçuşların yaygın hale geldiği belirtilerek, proje kapsamında havayolu taşıyıcılarının daha etkin ve verimli çalışabilmesi için bakanlığın "sürekli projeler geliştirdiği, tedbirler aldığı ve kesintisiz destek verdiği'' ifade edildi.

ŞİKÂYETLER ARTTI
Yazıda, çalışmaların ulusal ve uluslararası mevzuata uygun olması gerektiği bildirildi.Yolcu şikâyetlerinin değerlendirildiği belirtilen yazıda, şunlar kaydedildi: "Bu şikâyetlerin özellikle ilave ikramlar için ücret talep edilmesi ve karşılığında fatura verilmemesi konularında yoğunlaştığı görülmektedir. Ayrıca, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre, satılan mal karşılığında alan kişiye fatura verilmesi zorunlu olduğundan dolayı, yolcularınıza kabin içinde ücreti mukabilinde ikram verilmesi durumunda karşılığında fatura verilmesi hususuna hassasiyetle uyulması gerekmektedir.'' Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da temmuz ayı başında yaptığı değerlendirmede; "Bazı firmalar uçak içi ikramları ücret karşılığında veriyor. Yolcularına ikramlarını ücretli yapan havayolu şirketleri, karşılığında fiş vermek zorunda. Vermemeleri halinde haklarında gerekeni yaparız" uyarısında bulunmuştu.