kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Temmuz 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Burası Alibeyköy... İstanbul'un bir zamanlar en önemli su kaynaklarından biri. Aslında biriydi demek gerekiyor. Çünkü fotoğrafta da görüldüğü gibi baraj kurumuş durumda. İSKİ'nin sitesinde dün itibarıyla barajın su miktarı "0" olarak veriliyor.

'İstanbul'a mevcut su ancak 5 ay yeter'

NEVZAT ATAL
İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural: İstanbul'un su tüketimi günde 2 milyon metreküpün üzerinde. Bu ortalama 2 milyon metreküpe düşerse mevcut su stoğu 5 ay yetebilir..
İstanbul'un yüzeysel su kaynakları ile beslendiğini vurgulayan İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, bu nedenle yıllık yağış miktarının azalmasının İstanbul'un su rezervleri içinde hayati önemi olduğunu söylüyor. İklim değişiklikleri nedeniyle İstanbul'un yıllık aldığı yağış miktarında önemli miktarda bir azalma meydana geldiğini ifade eden Genel Müdür Vural, günlük ortalama 2 milyon metreküp su tüketilen İstanbul'da yapılacak küçük tasarrufların su kaynaklarının daha uzun süre yetmesini sağlayacağını belirtiyor. İstanbul'daki barajların doluluk oranının Kasım 2007'de yüzde 8.69'a, mevcut su rezervinin ise 75 milyon metreküpe kadar düştüğünü hatırlatan Vural, 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle İstanbul'un 16 su kaynağındaki toplam su miktarının 288 milyon 211 bin metreküp olduğunu ifade ediyor.

TASARRUF ÇOK ÖNEMLİ
Sıcak geçen yaz aylarıyla birlikte günlük su tüketiminin 2 milyon metreküpün de üzerine çıktığını kaydeden Vural şöyle devam ediyor: "Günlük ortalama su tüketimi 2 milyon metreküpe düştüğü takdirde, mevcut kaynaklarımız İstanbul'a 5 ay yetebilecek düzeydedir. Ancak yapılacak küçük tasarruflarla bu süreyi uzatmak biz İstanbulluların ellerindedir. İstanbul'a yeni su kaynakları temin etme çalışmalarımız devam ederken, İstanbulluların geçtiğimiz yıl yaşadığımız kuraklık sonrası yaptıkları su tasarrufunu alışkanlık haline getirerek, artırarak devam ettirmeleri gerekmektedir. Barajlardaki doluluk oranımız geçen yıl bu tarihte (1 Temmuz 2007) yüzde 36.20; bugün ise yüzde 33.18'dir. Geçen yıla göre bir azalma var. Ancak geçen yıl da; Melen Çayı'mız yoktu, bu sene Melen Çayı'mız var."