kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Temmuz 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Uyku gıdası hangi yiyeceklerde var?

Dr. Ece Hattat
Dönem dönem uyku sorunu yaşıyorum. Annem ılık süt içmemi öneriyor ama ben bunun yanlış bir bilgi olduğunu savunuyorum. Sizce uyumaya yardım eden gıdalar var mı? Hale S.-İzmir
Bir bardak ılık sütün bir efsane olmadığı, gerçekten de uykuya yardımcı olduğunun anlaşılmasıyla; son dönemde uykuya yardımcı olan yiyecekler merak konusu oldu.

* Uyku gıdalarının en ünlüsü yani ılık süte değinelim. Sütün uykuya destek olmasının esas nedeni içindeki 'triptofan' isimli bir madde. Vücudunuz bu maddeyi mutluluk hormonu 'serotonin' ve uyku hormonu 'melatonin' yapımında kullandığından ılık süt üzerine de biraz bal eklediğinizde uykuya yardımcı oluyor.

* Triptofan sadece sütte bulunmuyor. Tahıllar, muz, yoğurt, hindi eti ve fıstık da bu maddeyi bol bol içeriyor. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra bu yiyecekleri içeren ufak bir ara öğün atıştırmanız uykunuza fayda sağlayacaktır.

KAFEİNLİ BİR ŞEY İÇMEYİN
* Az yağlı veya yağsız sütle hazırlanmış küçük bir kase tahıllı kahvaltı gevreği, ince bir dilim peynir veya hindi etiyle birkaç parça kraker yemek sizi uyku öncesinde rahatlatabilir. Ancak kilo sorunu yaşıyorsanız bu kalorileri de hesaba katmalısınız.

* Yatmadan önce ağır, baharatlı, mayalı yiyeceklerden ve gazlı, alkollü, kafeinli içeceklerden kaçınmanız da yararlıdır.

* Yatmadan önce yenen aşırı proteinli yiyeceklerin uyarıcı etki yaparak uykunuzu kaçırabileceği de aklınızda olsun. Bu nedenle et ve et ürünlerinden zengin yiyecekleri öğle yemeğine bırakmalısınız.

* Bir de uykuya yardımcı olan besin destekleri var. Bunlar arasında melatonin, 5-hidroksi-triptofan (5- HT), valerian destekleri, melisa ve papatya çayları en bilinenleridir. Ancak yine de herhangi bir besin desteği almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

DUŞ ALIN, KİTAP OKUYUN
* Uyku sorunlarınızı bu yiyeceklerle çözemiyorsanız yatak odanızın ısısını, ışığını tekrar gözden geçirmeniz de faydalıdır. Ayrıca yatmadan önce ılık duş yaparak, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, sevdiğiniz bir kişi veya olayı düşünerek de rahatlayabilirsiniz.

* Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen göstermeniz, yatma saatinden hemen önce ağır egzersizler yapmaktan kaçınmanız da şart.