kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Temmuz 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Papa'dan tarihi özür

Yeni Haber
Papa 16. Benediktus, Avustralya'da büyük tartışmalara neden olan rahiplerin cinsel tacizinden "utanç" duyduğunu ve "bu kötülüğü" yapanların adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Dünya Gençlik Günü kutlamalarına başkanlık etmek üzere Avustralya'da bulunan Papa 16. Benediktus, Sidney'de Avustralyalı piskoposlar ve papaz okulu öğrencileri önünde yaptığı konuşmada, "bu milletin bazı rahip ve din adamlarının çocuklara cinsel tacizde bulunmasından utanç duyduklarını" belirtti.

Papa, cinsel tacize uğrayanların çektiği acılardan "derin üzüntü" duyduğunu ve aynı acıyı paylaştığını da söyledi. Bu kötülüğü yapanların kesinlikle cezalandırılması gerektiğini belirten Papa, cinsel tacize uğrayan çocukların sevgi ve özene ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Papa'nın "bu özrü" ayrı bir önem taşıyor, çünkü Papa, daha önce de Amerikan Katolik Kilisesi'ni lekeleyen rahiplerin cinsel taciz skandalından ''büyük utanç duyduğunu'' söylemiş, hatta Washington'da gizlice "kurbanları" kabul etmişti. Ancak Papa, Avustralya'daki bu konuşmasıyla ilk kez halka özürlerini sunmuş oldu.

ELEŞTİRİLER

Cinsel tacize uğrayanları ve ailelerini savunan Broken Rites hareketi, Papa'nın bugün Sidney'de halka sunduğu "özrü" yetersiz buldu. Hareketin sözcüsü Chris MacIsaac, "Özürler bir başlangıç olabilir ancak daha fazlasını görmek istiyoruz" dedi.

MacIsaac, "Kurbanlara doğru davranılmasını istiyoruz. Dışlandıkları izlenimine kapılmalarını istemiyoruz. Katolik yetkililer tarafından bir kez daha istismara uğramalarını istemiyoruz" diye konuştu. Bu arada Melbourne'de bir rahibin tacizine uğrayan iki genç kızın ebeveynleri de taşındıkları Avrupa'dan Sidney'e gelerek, Papa ile görüşme talebinde bulundu.

Tacizin ardından bir kızı intihar eden baba Anthony Foster, Papa'nın özrüyle ilgili olarak, "Bunlar sadece sözler, 13 yıldır aynı şeyi duyuyoruz. Bunlar sadece özür, arkasında somut bir şey yok, bunu aramaya geldik" dedi.

AA