kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Temmuz 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kadınlar 100 yaşında bile doğum yapabilecek

Yeni Haber
Bilimadamları önümüzdeki 30 yıl içerisinde 100 yaşına gelen kadınların dahi doğum yapabileceği sağlık şartlarının oluşturulacağını bildirdi.

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre bu öngörü, çocukluk döneminden itibaren kadınların istedikleri her yaşta çocuk doğurabileceği bir dünya vadediyor.

Uzmanlar, deri hücrelerinden sperm ve yumurta üretme tekniklerinin her geçen gün biraz daha geliştiği, 2040'a kadar buluşların hayata geçirilebileceği görüşünde. Elde edilen yeni veriler sayesinde anne ve babalar çocuklarının karakteristik özelliklerini, saç rengini, boyunu, zekasını ve hatta hastalığa açık genlerini doğumdan önce belirleyebilecek.

Bilim dergisi Nature'da yayımlanan araştırmayla ilgili konuşan Singapur Biyoloji Enstitüsü'nden Davor Saltor, "Kadınlar yaşlarını umursamadan çocuk yapmayı erteleyebilecekler. Bu önümüzdeki 30 yıl içinde gerçekleşecek" dedi.

Bazı doktorlar gebeliğin gerçekleşebilmesi için suni bir rahim kullanılabileceğini kaydetse de, bunun deneyler için embriyo oluşturma tartışmalarını da beraberinde getireceğini söylüyor. Gelecekteki ahlak değerleriyle alakalı bir fikrinin olmadığını söyleyen Saltor, "Embriyo üretmenin başlangıcı şu anki şartlarda çok zor olacak, ancak daha sonra hayatın bir gerçeği haline gelecek" diye konuştu.

Saltor, ileride bir bilim adamının 20 bin embriyo ürettiğini ve gelişimleri üzerinde çalıştığını söylediğinde insanoğlunun buna şaşırmayacağını ekledi.

CİHAN